Եվրամիությունը չի չեղարկի Սիրիայի նկատմամբ պատժամիջոցները, քանի դեռ երկրի նոր իշխանությունները չեն ապահովել փոքրամասնությունների և կանանց իրավունքների պաշտպանությունը կրոնական ծայրահեղականությունը մերժող մեկ կառավարության շրջանակում, ասել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քայա Կալլասը:
Բրյուսելում երկուշաբթի ԵՄ արտգործնախարարների հանդիպմանը, որի օրակարգում է Սիրիան, չի քննարկվի երկրին ֆինանսական աջակցության ընդլայնման հարցը, և երկիրը պետք է բավարարվի նրանով, ինչ արդեն տրամադրում է ԵՄ-ն ՄԱԿ-ի գործակալությունների միջոցով, հայտարարել է Կալլասը:
«Հարցերից մեկն այն է, թե արդյոք մենք կարող ենք ապագայում դիտարկել պատժամիջոցների ռեժիմի հարմարեցման հնարավորությունը։ Բայց դա ակնհայտորեն ոչ թե այսօրվա, այլ ավելի շուտ ապագայի հարց է, երբ տեսնում ենք, որ քայլերը ճիշտ ուղղությամբ են ընթանում»,-ասել է Կալլասը Reuters-ին տված հարցազրույցում։
Ըստ Կալլասի՝ Եվրամիությունն արդեն Սիրիային մարդասիրական օգնության ամենամեծ դոնորն է։
«Մենք պետք է քննարկենք, թե ավելին ինչ կարող ենք անել: Բայց, ինչպես արդեն ասացի, դա դատարկ հնչյուն լինել չի կարող։ Սիրիային սպասվում է հուսադրող, բայց անորոշ ապագա»,-նշել է Մերձավոր Արևելք իր նոր պաշտոնում առաջին այցը կատարած Կալլասը:
«Սիրիայի նոր ժամանակավոր ղեկավարները դրական ազդանշաններ տվեցին, բայց դա բավարար չէր։ Այն, ինչին բոլորը նայում են, իհարկե, նաև կանանց և աղջիկների նկատմամբ վերաբերմունքն է, որը ցույց է տալիս հասարակությանը և ինչպես է այն կառուցված, ինչպես են կառուցված ինստիտուտները, որպեսզի լինի բոլորի մասին հոգ տանող կառավարություն»,- հավելել է նա:

Европейский союз не отменит санкции в отношении Сирии до тех пор, пока ее новые власти не обеспечат защиту меньшинств и прав женщин в рамках единого правительства, которое отвергает религиозный экстремизм, заявила глава дипломатии ЕС Кая Каллас.
По словам Каллас, на встрече министров иностранных дел ЕС в Брюсселе в понедельник, на повестке дня которой вопрос Сирии, не будет обсуждаться расширение финансовой поддержки этой стране сверх той, которая уже предоставляется ЕС через учреждения Организации Объединенных Наций.
«Один из вопросов заключается в том, сможем ли мы в будущем рассмотреть возможность адаптации режима санкций. Но это явно вопрос не сегодняшнего дня, а скорее будущего, когда мы увидим, что шаги идут в правильном направлении», - сказала Каллас в интервью Reuters.
По словам Каллас, ЕС уже является крупнейшим донором гуманитарной помощи Сирии.
«Нам нужно обсудить, что еще мы можем сделать. Но, как я уже сказала, это не может быть пустым звуком. Сирию ждет обнадеживающее, но неопределенное будущее», - сказала Каллас, которая совершает свой первый визит на Ближний Восток в своей новой должности.
«Новые временные лидеры Сирии подавали позитивные сигналы, но этого было недостаточно. То, на что все обращают внимание, - это, конечно, также отношение к женщинам и девочкам, которое показывает общество и то, как оно устроено, как устроены институты, чтобы было правительство, которое заботится обо всех», - добавила она.