Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն և պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը այսօր այցելել են սահմանի սիրիական կողմի Հերմոն լեռան գագաթը, երբ անցած շաբաթ այն գրավել էին Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ՑԱԽԱԼ), գրում է Times of Israel-ը:
«Հերմոն լեռան գագաթն Իսրայել պետության աչքն է, որը հնարավորություն է ընձեռում հայտնաբերել մոտ և հեռու սպառնալիքները: Իսրայելի պաշտպանության բանակն այստեղ է՝ պաշտպանելու Գոլանի բարձունքների համայնքները և Իսրայել պետության քաղաքացիներին ցանկացած սպառնալիքից, գտնվելով դրա համար ամենակարևոր տեղում», - ասել է Կացը:
«Մենք այստեղ կլինենք այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ լինի։ Մեր ներկայությունն այստեղ՝ Հերմոն գագաթին, ուժեղացնում է անվտանգությունը և հսկողության ու զսպման չափ է հաղորդում Լիբանանի Բեքաա հովտում տեղակայված «Հըզբոլլահ»-ի հենակետերին, ինչպես նաև Դամասկոսի  ապստամբներին, որոնք չափավոր են ձևանում են, բայց պատկանում են ամենածայրահեղ իսլամական աղանդներին», -հավելել է Կացը:
Իսրայելական լրատվամիջոցները գրում են, որ Նեթանյահուին ու Կացին միացել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի շտաբի պետ գեներալ-լեյտենանտը։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны Исраэль Кац посетили вершину горы Хермон на сирийской стороне границы  сегодня после того, как на прошлой неделе это место было захвачено Армией обороны Израиля (ЦАХАЛ), передает Times of Israel.
«Вершина горы Хермон - это глаза Государства Израиль, которые позволяют обнаруживать ближние и дальние угрозы. Армия обороны Израиля находится здесь для того, чтобы защищать общины на Голанских высотах и граждан Государства Израиль от любой угрозы, находясь в самом важном для этого месте», - заявил Кац.
«Мы будем здесь столько, сколько потребуется. Наше присутствие здесь, на вершине Хермон, укрепляет безопасность и добавляет измерение наблюдения и сдерживания к опорным пунктам ”Хезболлы" в долине Бекаа в Ливане, а также к сдерживанию повстанцев в Дамаске, которые притворяются умеренными, но принадлежат к самым экстремистским исламским сектам», - добавил Кац.