Ուկրաինայում հարյուրից ավելի մշակութային և մեդիա կազմակերպություններ առանց աջակցության են մնացել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ծրագրերի սառեցումից հետո, գրում է իսպանական El Pais-ը, որը զրուցել է Ուկրաինայում ՄԱԿ-ի առաքելության աղբյուրների հետ։
Ըստ թերթի, ուկրաինական փոքր անկախ լրատվամիջոցների մեծ մասը ֆինանսավորում էր ստանում ԱՄՆ ՄԶԳ-ից: Սառեցումն ամենալուրջ ազդեցությունն է ունեցել Bihus.Info և Slidstvo.Info հետաքննական հրապարակումների վրա, գրում է El Pais-ը. երկու լրատվամիջոցներում էլ ԱՄՆ-ից ֆինանսավորումը կազմում էր ավելի քան 80%:
Դժվարությունների մասին հայտնել են նաև ուկրաինական այլ լրատվամիջոցներ։ Օրինակ՝ Hromadske-ն ընթերցողներին հրավիրել է աջակցել հրատարակությանը, քանի որ որոշ ծրագրեր, որոնք խմբագրակազմն իրականացնում էր դրամաշնորհների շնորհիվ, ժամանակավորապես դադարեցվել են։
El Pais-ը գրում է, որ Ուկրաինան եղել է ԱՄՆ-ի մարդասիրական ու տնտեսական օգնության ամենամեծ ստացողներից մեկը։ Գրեթե երեք տարվա պատերազմի ընթացքում երկիրը ԱՄՆ ՄԶԳ-ի միջոցով ստացել է ավելի քան 34 միլիարդ եվրո ոչ ռազմական օգնություն: 2023 թվականին օգնության չափը կազմել է 16,5 միլիարդ եվրո, մինչդեռ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից այլ երկրներին տրամադրվող օգնության միջին չափը կազմում է 545 միլիոն եվրո, նշում է իսպանական պարբերականը։

More than a hundred cultural and media organizations in Ukraine have been left without support after the US Agency for International Development (USAID) programs were suspended, writes Spanish newspaper El Pais, which spoke with sources at the UN mission in Ukraine.
Most of the small independent Ukrainian media outlets were receiving funding from USAID. The aforesaid suspension had the most serious impact on investigative publications Bihus.Info and Slidstvo.Info; US funding made up more than 80 percent at both of these media outlets.
Several other Ukrainian media outlets have also reported difficulties. For example, Hromadske asked its readers to support this publication, as some projects that its editorial staff was implementing thanks to grants have been suspended.
Ukraine has been one of the largest recipients of US humanitarian and economic aid, El Pais writes. During the almost three years of war, the country has received more than 34 billion euros in non-military aid through the USAID. In 2023, the amount of aid totaled 16.5 billion euros, while the average amount of aid provided by the USAID to other countries is 545 million euros, the aforesaid Spanish daily notes.