Ուկրաինայի իշխանությունները ոչինչ չգիտեն Սաուդյան Արաբիայում նախատեսված բանակցությունների մասին, չեն մասնակցի դրանց և մտադիր չեն ճանաչել դրանք։ Դրա մասին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում անցկացված ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով Էր Ռիադում Ռուսաստանի Դաշնության և Միացյալ Նահագների ներկայացուցիչների հանդիպման մասին լուրերը։
«Ուկրաինան չի մասնակցի։ Ուկրաինան դրա մասին ոչինչ չգիտեր։ Ուկրաինայի շուրջ առանց Ուկրաինայի բանակցությունները Ուկրաինան անարդյունք է համարում։ Եվ առանց մեր մասնակցության չենք կարող ճանաչել մեր մասին որևէ բան կամ որևէ պայմանավորվածություն։ Եվ նման համաձայնագրերը չենք ճանաչի»,- ըստ Интерфакс-Украина-ի՝ հայտարարել է Զելենսկին:
Նախագահը նշել է, որ առաջիկա բանակցությունները երկկողմանի բնույթ ունեն, և Մոսկվան և Վաշինգտոնը «իրավունք ունեն դա անելու, եթե երկկողմանի խնդիրներ ունեն»։
Զելենսկին այժմ պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում է։ Այնուհետև Ուկրաինայի նախագահը կմեկնի Սաուդյան Արաբիա։ Ըստ Զելենսկու՝ իր այցը Էր Ռիադ «կապ չունի այն իրադարձությունների հետ, որոնք տեղի են ունենում Սաուդյան Արաբիայում՝ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի ներկայացուցիչների մակարդակով»։

The Ukrainian authorities do not know anything about the planned negotiations in Saudi Arabia, will not take part in them and do not intend to recognize them. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy said this during a video briefing from the UAE, commenting on reports about the meeting of Russian and US representatives in Riyadh.
“Ukraine will not take [part]. Ukraine did not know anything about it. Ukraine regards any negotiations about Ukraine without Ukraine as such, which have no result. And we cannot recognize any things or any agreements about us without us. And we will not recognize such agreements,” Interfax-Ukraine quoted Zelenskyy as saying.
The president noted that the upcoming talks have a “bilateral track” and Moscow and Washington “have the right to do so if they have bilateral issues.”
Zelenskyy is currently on an official visit to the United Arab Emirates. After the Ukrainian president will travel to Saudi Arabia. According to Zelenskyy, his trip to Riyadh “has no connection with the things that are happening in Saudi Arabia at the level of representatives of the United States and Russia.”