Եվրամիությունը ևս պետք է «ինչ-որ պահի» հայտնվի բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Դրա մասին փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում ռուսական պատվիրակության հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկ Ռուբիոն, գրում է գերմանական Deutsche Welle պարբերականը։
«Եվրամիությունը ինչ-որ պահի պետք է նստի բանակցությունների սեղանի շուրջ, քանի որ նրանք ևս սահմանված պատժամիջոցներ ունեն»,- ասել է պետքարտուղարը։
ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը, մեկնաբանելով գագաթնաժողովը, ընդգծել է, որ խորհրդակցություններ են անցկացվել ԱՄՆ դաշնակիցների հետ, և ոչ ոք մի կողմ չի մղվել։ Ուոլցը հավելել է, որ իրեն ուրախացնում է Ուկրաինայի անվտանգության մեջ ավելի նշանակալի ներդրում ունենալու Եվրոպայի ցանկությունը։

The European Union “at some point” will also have to come to the negotiating table. This was stated by U.S. Secretary of State Mark Rubio following talks with the Russian delegation in Saudi Arabia on February 18, DW reports.
“The European Union at some point will have to come to the negotiating table because they too have sanctions in place,” the secretary of state said.
US Presidential National Security Advisor Mike Walz, commenting on the summit, emphasized that US allies were consulted and no one was pushed aside. Walz added that he was encouraged by Europe's willingness to make a greater contribution to Ukraine's security.