ԱՄՆ առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիկը կիրակի հայտարարել է, որ Կանադայի և Մեքսիկայի նկատմամբ մաքսատուրքերը ուժի մեջ կմտնեն երեքշաբթի օրը, բայց նախագահ Դոնալդ Թրամփը կորոշի, թե արդյոք պահպանվում է նախատեսված 25% մակարդակը:
«Սա անկայուն իրավիճակ է,- ասել է Լաթնիկը Fox News-ին տված հարցազրույցում։ - Երեքշաբթի օրը մաքսատուրքեր կսահմանվեն Մեքսիկայի և Կանադայի նկատմամբ։ Թե կոնկրետ ինչպիսիք, կթողնենք նախագահի ու նրա թիմի հայեցողությանը»։
Լաթնիկի հայտարարությունը դարձավ առաջին վկայությունն այն բանի, որ Թրամփի վարչակազմը չի կարող ամբողջական ծավալով Մեքսիկայից բոլոր ապրանքների և Կանադայից ոչ էներգետիկ ապրանքների ներմուծման համար 25% մաքսատուրքեր սահմանել:
Ըստ Լաթնիկի, երկու երկրներն էլ «խելամիտ աշխատանք են կատարել»՝ ապահովելով Միացյալ Նահանգների հետ իրենց սահմանների անվտանգությունը, թեև ֆենտանիլ թմրանյութը շարունակում է ներկրվել երկիր:
Թրամփը շփոթություն մտցրեց անցյալ շաբաթ, երբ նշեց Կանադայից և Մեքսիկայից ներմուծվող մաքսատուրքերի հնարավոր վերջնաժամկետը ապրիլի 2-ին, սակայն ավելի ուշ հաստատեց վերջնաժամկետը երեքշաբթի օրը և ասաց, որ կավելացնի ևս 10% մաքսատուրք չինական ապրանքների վրա՝ փաստացի կրկնապատկելով փետրվարի 4-ին սահմանված 10% մաքսատուրքերը:
Լաթնիկն ասել է, որ ակնկալվում է, որ Թրամփը երեքշաբթի կբարձրացնի Չինաստանի նկատմամբ մաքսատուրքերը, եթե երկիրն ԱՄՆ-ում չդադարեցնի ֆենտանիլի առևտուրը:

Министр торговли США Говард Латник заявил в воскресенье, что пошлины для Канады и Мексики вступят в силу во вторник, но президент Дональд Трамп решит, придерживаться ли запланированного уровня в 25%.
«Это нестабильная ситуация, - сказал Латник в интервью программе Fox News. - Во вторник будут введены пошлины для Мексики и Канады. Какие именно, мы оставим на усмотрение президента и его команды».
Заявление Латника стало первым свидетельством того, что администрация Трампа может не вводить в полном объеме  25%-ные пошлины на все товары из Мексики и импорт неэнергетических товаров из Канады.
По его словам, обе страны «проделали разумную работу» по обеспечению безопасности своих границ с Соединенными Штатами, хотя наркотик фентанил продолжает поступать в страну.
Трамп посеял путаницу на прошлой неделе, когда упомянул о возможном крайнем сроке 2 апреля в связи с пошлинами на импорт из Канады и Мексики, но позже подтвердил крайний срок во вторник и заявил, что добавит еще 10%-ную пошлину на китайские товары, фактически удвоив 10%-ные пошлины, введенные 4 февраля.
Латник сказал, что ожидается, что Трамп повысит пошлины для Китая во вторник, если страна не прекратит торговлю фентанилом в США.