Վատիկանը հրապարակել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի առաջին լուսանկարը՝ մեկ ամիս առաջ հիվանդանոց տեղափոխվելուց հետո։
Լուսանկարում պոնտիֆիկոսը նստած է հաշմանդամի սայլակում Հռոմի Ջեմելի հիվանդանոցի մատուռի զոհասեղանի դիմաց, որտեղ նա բուժվում է թոքաբորբից։
Կիրակի օրը իր գրավոր «Անգելուս» ուղերձում Հռոմի պապն ասել է, որ իրեն «փորձության շրջան» է սպասվում, շնորհակալություն է հայտնել  բարի կամեցողներին իրենց աղոթքների համար և աղոթել խաղաղության համար «պատերազմից ավերված երկրներում»:
«Եկեք շարունակենք աղոթել խաղաղության համար, հատկապես պատերազմից տուժած երկրներում՝ հյուծված Ուկրաինա, Պաղեստին, Իսրայել, Լիբանան, Մյանմար, Սուդան և Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետություն», - նշել է նա:
Հինգերորդ կիրակին անընդմեջ պապն անձամբ չի մասնակցում  շաբաթական օրհնության արարողությանը։ Այս շաբաթվա սկզբին Վատիկանը հայտարարեց, որ ռենտգեն հետազոտությունը հաստատել է նրա վիճակի «բարելավումը», սակայն նա դեռևս հիվանդանոցային բուժման կարիք ունի:
88-ամյա Ֆրանցիսկոս պապը փետրվարի 14-ին հիվանդանոց ընդունվելուց հետո չէր երևացել հանրության առաջ, և մինչև կիրակի ոչ մի լուսանկար չէր հրապարակվել:
Հռոմի Ջեմելի հիվանդանոց ընդունվելուց հետո Հռոմի պապը բուժվել է կրկնակի թոքաբորբից և այլ վարակներից: Նա նաև մի քանի շնչառական ճգնաժամ է ունեցել, ինչը մտահոգություն է առաջացրել նրա կյանքի վերաբերյալ:
Այս ամսվա սկզբին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի հրապարակում հնչեց ձայնագրություն, որում Հռոմի պապը խոսում էր իր մայրենի իսպաներենով:
Նրա ձայնը խռպոտ էր, երբ նա շնորհակալություն էր հայտնում կաթոլիկ հավատացյալներին իրենց աղոթքների համար, հաղորդում է BBC News-ը:

Ватикан опубликовал первое изображение Папы Римского Франциска Первого после его госпитализации месяц назад.
На фотографии изображен понтифик, сидящий в инвалидном кресле перед алтарем в часовне римской больницы Джемелли, где он проходит курс лечения от пневмонии.
В воскресенье в своем письменном послании «Ангелус»  Папа Римский сказал, что ему предстоит «период испытаний», поблагодарив доброжелателей за их молитвы и помолившись о мире в «странах, пострадавших от войны».
«Давайте продолжим молиться о мире, особенно в странах, пострадавших от войны: измученной Украине, Палестине, Израиле, Ливане, Мьянме, Судане и Демократической Республике Конго», - перечислил он.
Пятое воскресенье подряд Папа Римский не присутствовал лично на еженедельном благословении. Ранее на этой неделе Ватикан сообщил, что рентген подтвердил «улучшение» его состояния, но он по-прежнему нуждается в стационарном лечении.
88-летний папа Франциск Первый не появлялся на публике с момента его поступления в больницу 14 февраля, и до воскресенья не было опубликовано ни одной фотографии.
С момента своего прибытия в римскую больницу Джемелли Папа Римский проходил лечение от двусторонней пневмонии и других инфекций. Он также перенес несколько респираторных кризов, что вызвало опасения по поводу его выживания.
Ранее в этом месяце на площади Святого Петра в Ватикане была воспроизведена аудиозапись выступления папы Франциска на его родном испанском языке.