ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցը և նրա տեղակալ Ալեքս Վոնգը կլքեն Սպիտակ տանն իրենց պաշտոնները, գրում է CBS News-ը՝ վկայակոչելով մի քանի աղբյուրների։
Ակնկալվում է, որ նրանք կթողնեն իրենց պաշտոնները հինգշաբթի։ Մարտին Ուոլցը հայտնվել է քննադատության թիրախում, երբ Signal-ի չաթը և սխալմամբ ներառել է The Atlantic-ի լրագրող Ջեֆրի Գոլդբերգին՝ բացահայտելով Եմենում հուսիթների թիրախներին ռազմական հարված հասցնելու ծրագրերի վերաբերյալ ազգային անվտանգության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանակցությունները։
Գոլդբերգը հրապարակել է իր զեկույցը և սկզբում շրջանցել է օպերատիվ մանրամասները, սակայն, երբ պաշտպանության նախարար Փիթ Հեգսեթը, Ազգային հետախուզության տնօրեն Թուլսի Գաբարդը և ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Ռեթքլիֆը հերքել են, որ զրույցում որևէ գաղտնի տեղեկություն է տրամադրվել, Գոլդբերգը հրապարակել է այդ տեղեկությունը, որը ներառում էր հարվածների ժամանակը և օգտագործվելիք զենքը։
Երբ Ոոլցը փակ դռների հետևում հաստատել է զեկույցի իսկությունը, Սպիտակ տան պաշտոնյաները քննարկել են, թե արդյոք նա պետք է հրաժարական տա, սակայն Ոոլցը երբեք նման առաջարկ չի արել, և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը այդ ժամանակ նրան հրաժարական տալու խնդրանքով չի դիմել։
Վոնգն, իր հերթին, ծառայել է Թրամփի առաջին վարչակազմում որպես Հյուսիսային Կորեայի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի տեղակալ, ինչպես նաև Պետքարտուղարությունում Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի օգնական։
Իր նշանակման մասին հայտարարելիս Թրամփը նշել է, որ Վոնգը օգնել է իրեն բարձր մակարդակի բանակցություններ վարել Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ։

U.S. National Security Adviser Mike Waltz and his deputy Alex Wong will leave their posts at the White House, CBS News reported, citing multiple sources.
They are expected to leave their posts on Thursday. Waltz came under scrutiny in March after he hosted a Signal chat room and mistakenly included journalistJeffrey Goldberg of The Atlantic in it, describing talks with top national security officials about plans for a military strike against Houthi targets in Yemen.
Goldberg published his account and initially omitted operational details, but after Defense Secretary Pete Hegseth, Director of National Intelligence Tulsi Gabbard and CIA Director John Ratcliffe denied that any classified data had been shared in the chat, Goldberg published that information as well, which included the timing of the strikes and the weapons used.
After Waltz acknowledged the authenticity of the report behind closed doors, White House officials discussed whether he should resign, but Waltz never made such an offer, and U.S. President Donald Trump did not ask him to resign at the time.
Wong, in turn, served in the first Trump administration as deputy special representative for North Korea and deputy assistant secretary of state for East Asian and Pacific affairs at the State Department.