Ադրբեջանի դատախազության՝ Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հրապարակած ավելի քան 200 էջանոց մեղադրական եզրակացությունը ոչ միայն ուղղված է նրա դեմ, այլ իր իրավական ու փաստական աղճատումներով ընդլայնում է տարածաշրջանում արդեն օգտագործվող քաղաքական հետապնդումների գործիքակազմը և լեգիտիմացնում «պատանդների արդարադատությունը» որպես պետական քաղաքականություն։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի պահպանության կոմիտեն։
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Նախորդ երեք տարիներին հայկական ինքնության դեմ իրականացված քաղաքական բռնությունները, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, հումանիտար ճգնաժամի ծրագրված սանձազերծումը և միջազգային դատարանների վճիռների բացահայտ արհամարհումը ցույց տվեցին, որ պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է ոտնահարել անգամ ամենաբարձր մակարդակի միջազգային պարտավորությունները՝ ապահովելու իր ցանկալի ներհասարակական դասակարգավորումները։ Ռուբեն Վարդանյանի փաստաթղթերով հաստատված բարձր հեղինակությունն ու մարդասիրական գործունեությունը դատախազությունը վերածել է իբր «ահաբեկչության ֆինանսավորման», իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյության փաստը — «հանցավոր կառույցի»։ Եթե այս կեղծ «իրավական» շղթան չկոտրվի, վաղը նույն մեթոդաբանությունը կարող է կիրառվել ցանկացած ժողովրդի, լրագրողի, բժշկի կամ ուսուցչի նկատմամբ, որի գործունեությունը հակասում է ներկա իշխանությունների քաղաքական օրակարգին։
Արցախի Պահպանության կոմիտեն հայտարարում է․
• ԼՂՀ-ն «հանցավոր կազմակերպություն» անվանելը միջազգային իրավունքի՝ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի և ՄԱԿ-ի հիմնարար դրույթների բացահայտ խախտում է։
• Վարդանյանին հետադարձ պատասխանատվության ենթարկելն կոպտորեն տապալում է nullum crimen sine lege և արդար դատավարության սկզբունքները։
• «Սահմանն ապօրինի հատելու» մեղադրանքը անտեսում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և ՄԻԵԴ-ի՝ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի երաշխիքները՝ հաստատելով, որ ձերբակալությունը համարժեք է պատանդառության։
• «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը «ահաբեկչության» հետ կապելու պնդումը ռևիզիա է միջազգային բարեգործական համակարգի նկատմամբ և վտանգում է համաշխարհային մարդասիրական նախաձեռնությունների անվտանգությունը։
Մենք կոչ ենք անում․
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդ, ԵՄ, ԵԱՀԿ, ԱՄՆ, ՌԴ — հրապարակային և մեկ միասնական պահանջ ներկայացնել Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ պատանդների անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ։
Սահմանել թիրախային տնտեսական և վիզային պատժամիջոցներ Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են այս իրավական ֆարսի կազմակերպման համար։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար, ԵԽԽՎ — անհապաղ մուտք գործել Բաքու, փաստագրել մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները և զեկույց ներկայացնել Անվտանգության խորհրդին։
Եթե միջազգային հանրությունը հիմա չկանգնեցնի այս վտանգավոր նախադեպը, վաղը նույն մեխանիզմը կուրորեն կուլ կտա աշխարհի ցանկացած անկյունի անզեն բնակչությանը՝ առանց աչք թարթելու։

Опубликованное азербайджанской прокуратурой обвинительное заключение в отношении Рубена Варданяна не только направлено против него, но и расширяет уже используемый в регионе инструментарий политического преследования и легитимирует «правосудие заложников» как государственную политику. Об этом говорится в заявлении Комитета по защите фундаментальных прав народа Арцаха, поступившем в Новости Армении – NEWS.am.
«Прокуратура Азербайджана назвала гуманитарную деятельность Варданяна в «финансирование терроризма», а сам факт существования Нагорно-Карабахской Республики — в «преступную структуру». Если эта фальшивая «правовая» цепочка не будет разорвана, то завтра та же методология может быть применена к любому человеку, журналисту, врачу или учителю, чья деятельность противоречит политической повестке действующей власти в Баку.
Называть НКР «преступной организацией» является явным нарушением принципа самоопределения народов и основополагающих положений ООН.
Привлечение Варданяна к ответственности задним числом грубо подрывает принципы справедливого судебного разбирательства.
Обвинение в «незаконном пересечении границы» игнорирует трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, а также гарантии ООН и ЕСПЧ свободного передвижения через Лачинский коридор.
Попытки связать гуманитарную инициативу «Аврора» с «терроризмом» ставят под угрозу безопасность глобальных гуманитарных инициатив.
Мы призываем
Совет Безопасности ООН, ЕС, ОБСЕ, США, России выдвинуть публичное и единое требование о немедленном освобождении Рубена Варданяна и других армянских заложников;
ввести адресные экономические и визовые санкции в отношении должностных лиц Азербайджана, ответственных за организацию этого правового фарса;
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека, ПАСЕ немедленно прибыть в Баку, задокументировать продолжающиеся нарушения прав человека и представить доклад Совету Безопасности».