ՀՀ Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձևաչափը պահանջված է և արդյունավետ։ Այս մասին հունիսի 6-ին Երևանում հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի աշխատանքը մեծ ներդրում է ունենում երկրների և ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում, և ռուսական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը։
Ինչպես նշել է Մատվիենկոն, այսօրվա հանդիպումը հատուկ է, նշանակալից, քանի որ այն անցկացվում է նացիզմի դեմ տարած հաղթանակի 80-ամյակի տարում։ «Նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների մեծ հաղթանակը, բոլոր ժողովուրդները մեկ մղումով ոտքի կանգնեցին իրենց հայրենիքը և քաղաքակիրթ մարդկությանը պաշտպանելու համար», - նշել է Մատվիենկոն՝ ևս մեկ անգամ շնորհավորելով մեծ տոնի կապակցությամբ։ «Հիշողությունը սրբազան է։ Պատմության դժվարին ընդհանուր էջեր, մենք հպարտանում ենք հաղթողների սերնդով։ Մոտ 600 հազար հայ կռվել է ռազմաճակատներում։ Հայ ժողովրդի հարյուրից ավելի զավակներ արժանացել են ԽՍՀՄ հերոսի կոչման», - հիշեցրեց Խորհրդային Միության նախագահը, հատկապես նշելով մարշալ Բաղրամյանին։
Մատվիենկոն ընդգծեց, որ հաղթանակը նվաճվել է անհավանական գնով՝ ժողովուրդների անխորտակելի եղբայրության շնորհիվ, և ավանդույթները պետք է պահպանվեն և փոխանցվեն սերնդեսերունդ, և պատմությունը վերաշարադրելու փորձերը անընդունելի են։ Խորհրդային Միության նախագահը հատկապես նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերանների մասնակցությունը Մոսկվայում կայացած տոնակատարություններին։
Խորհրդանշական է, որ Հաղթանակի 80-ամյակի տարում «Անմահ գունդ» գործողությունը դարձավ ռեկորդային մասնակիցների թվով։ Սա ընդգծում է սերունդների միջև կապը, այն ամուր հիմքը, որի վրա կառուցվում են հարաբերությունները, նշեց Վալենտինա Մատվիենկոն։
Խորհրդային Միության նախագահը նշեց, որ Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի հետաքրքրությունը BRICS-ի խորհրդարանական չափման նկատմամբ։ «Իհարկե, ոչինչ այնքան չի մոտեցնում մեր պետություններին և ժողովուրդներին, որքան մարդկանց շփման և բարեկամության ցանկությունը։ Եվ պետք է ասել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի քաղաքացիները կամավոր կերպով հաստատում են գործնական, մշակութային և պարզապես մարդկային կապեր», - շարունակեց քաղաքական գործիչը։ Նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ռուսերենը մնում է միջէթնիկական շփման ամենակարևոր լեզուն, և դրա հաղորդակցական գործառույթը չի կարելի թերագնահատել։ «Շատ հայերի համար ռուսերենը ոչ միայն երկրորդ լեզու է, այլև անձնական և ընտանեկան պատմության մի մաս», - հավելեց Մատվիենկոն։ Նրա խոսքով, այսօր՝ Ռուսաց լեզվի օրը, հանդիպման անցկացումը հատկապես խորհրդանշական է։

The format of the interparliamentary commission for cooperation between the National Assembly of Armenia and the Federal Council of Russia is in demand and effective. Valentina Matvienko, speaker of the Federal Council of the Federal Assembly of Russia, stated this at the aforesaid commission’s meeting in Yerevan on Friday
According to Matvienko, the work of this commission makes a great contribution to strengthening friendship between the two countries and peoples, and the Russian side attaches great importance to the development of interparliamentary cooperation.
Matvienko noted that today's meeting is special and significant, as it is held in the year of the 80th anniversary of the victory over Nazism.
“About 600 thousand Armenians fought on the fronts. More than a hundred children of the Armenian people were awarded the title of Hero of the USSR," she recalled, especially mentioning Marshal Ivan (Hovhannes) Bagramyan.
In this connection, Matvienko especially noted the participation of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and World War II veterans in the 80th anniversary celebrations held in Moscow in May.
Separately, Matvienko noted that Russia welcomes Armenia's interest in the parliamentary dimension of BRICS.
"Of course, nothing brings our countries and peoples closer together than the desire for people-to-people contact and friendship. And it must be said that citizens of Russia and Armenia voluntarily establish business, cultural and, simply, human ties," the Russian politician continued.
Also, she drew attention to the fact that Russian remains the most important language of interethnic communication between Armenians and Russians, and its communicative function cannot be underestimated.
"For many Armenians, Russian is not only a second language, but also a part of personal and family history," Valentina Matvienko added.
According to her, the holding of the aforementioned meeting today, on the Day of the Russian Language, is especially symbolic.