ՀՀ Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ձևաչափը պահանջված է և արդյունավետ։ Այս մասին հունիսի 6-ին Երևանում հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն։
Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի աշխատանքը մեծ ներդրում է ունենում երկրների և ժողովուրդների միջև բարեկամության ամրապնդման գործում, և ռուսական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը։
Ինչպես նշել է Մատվիենկոն, այսօրվա հանդիպումը հատուկ է, նշանակալից, քանի որ այն անցկացվում է նացիզմի դեմ տարած հաղթանակի 80-ամյակի տարում։ «Նախկին ԽՍՀՄ բոլոր ժողովուրդների մեծ հաղթանակը, բոլոր ժողովուրդները մեկ մղումով ոտքի կանգնեցին իրենց հայրենիքը և քաղաքակիրթ մարդկությանը պաշտպանելու համար», - նշել է Մատվիենկոն՝ ևս մեկ անգամ շնորհավորելով մեծ տոնի կապակցությամբ։ «Հիշողությունը սրբազան է։ Պատմության դժվարին ընդհանուր էջեր, մենք հպարտանում ենք հաղթողների սերնդով։ Մոտ 600 հազար հայ կռվել է ռազմաճակատներում։ Հայ ժողովրդի հարյուրից ավելի զավակներ արժանացել են ԽՍՀՄ հերոսի կոչման», - հիշեցրեց Խորհրդային Միության նախագահը, հատկապես նշելով մարշալ Բաղրամյանին։
Մատվիենկոն ընդգծեց, որ հաղթանակը նվաճվել է անհավանական գնով՝ ժողովուրդների անխորտակելի եղբայրության շնորհիվ, և ավանդույթները պետք է պահպանվեն և փոխանցվեն սերնդեսերունդ, և պատմությունը վերաշարադրելու փորձերը անընդունելի են։ Խորհրդային Միության նախագահը հատկապես նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի վետերանների մասնակցությունը Մոսկվայում կայացած տոնակատարություններին։
Խորհրդանշական է, որ Հաղթանակի 80-ամյակի տարում «Անմահ գունդ» գործողությունը դարձավ ռեկորդային մասնակիցների թվով։ Սա ընդգծում է սերունդների միջև կապը, այն ամուր հիմքը, որի վրա կառուցվում են հարաբերությունները, նշեց Վալենտինա Մատվիենկոն։
Խորհրդային Միության նախագահը նշեց, որ Ռուսաստանը ողջունում է Հայաստանի հետաքրքրությունը BRICS-ի խորհրդարանական չափման նկատմամբ։ «Իհարկե, ոչինչ այնքան չի մոտեցնում մեր պետություններին և ժողովուրդներին, որքան մարդկանց շփման և բարեկամության ցանկությունը։ Եվ պետք է ասել, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի քաղաքացիները կամավոր կերպով հաստատում են գործնական, մշակութային և պարզապես մարդկային կապեր», - շարունակեց քաղաքական գործիչը։ Նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ ռուսերենը մնում է միջէթնիկական շփման ամենակարևոր լեզուն, և դրա հաղորդակցական գործառույթը չի կարելի թերագնահատել։ «Շատ հայերի համար ռուսերենը ոչ միայն երկրորդ լեզու է, այլև անձնական և ընտանեկան պատմության մի մաս», - հավելեց Մատվիենկոն։ Նրա խոսքով, այսօր՝ Ռուսաց լեզվի օրը, հանդիպման անցկացումը հատկապես խորհրդանշական է։

Формат межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и СФ ФС РФ востребован и эффективен. Об этом заявила председатель Совета Федераций ФС РФ Валентина Матвиенко на заседании комиссии в Ереване 6 июня.
По ее словам, работа комиссии вносит большой вклад в укрепление дружбы между странами и народами, а российская сторона придает большое значение развитию межпарламентского сотрудничества.
Как отметила Матвиенко, сегодняшняя встреча особенная, знаковая, поскольку проводится в год 80-летия победы над нацизмом. «Великая победа всех народов бывшего СССР, все народы стали на защиту своей Родины и цивилизованного человечества в едином порыве», - отметила Матвиенко, от всей души еще раз поздравив с великим праздником. «Память священна. Тяжелые общие страницы истории, мы гордимся поколением победителей. На фронтах сражались около 600 тысяч армян. Более сотни сынов армянского народа удостоились звания героя СССР», - напомнила председатель СФ, особо отметив маршала Баграмяна.
Матвиенко подчеркнула – победа завоевана неимоверной ценой, благодаря несокрушимому братству народов, и традиции необходимо хранить и передавать из поколения в поколение, а попытки переписать историю недопустимы. Спикер СФ особо отметила участие премьер-министра РА Никола Пашиняна и ветеранов ВОВ в торжествах в Москве.
Символично, что в год 80-летия Победы акция Бессмертный полк стала рекордной по числу участников. Это подчеркивает связь поколений, прочную базу, на которой строятся отношения, отметила Валентина Матвиенко.
Председатель СФ отметила, что в России приветствуют интерес Армении к парламентскому измерению БРИКС. «Конечно, ничто так не сближает наши государства и народы, как тяга людей к общению, к дружбе. И надо сказать, что граждане России и Армении охотно устанавливают деловые, культурные и просто человеческие связи», - продолжила политик. Она обратила внимание на то, что русский остается важнейшим языком межнационального общения, а его коммуникативная функция не может быть преуменьшена. «Для многих армян - русский язык не просто второй символично проведение заседания в день русского языка. язык, а часть личной и семейной истории», - добавила Матвиенко. По ее словам, проведение заседания сегодня, в день русского языка, особо символично.