ԱՄՆ-ն շարունակում է խրախուսել հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը` հունվարի 11-ին Բեռլինում անդրատլանտյան հարաբերությունների հարցերի վերաբերյալ ելույթ ունենալով Կորբերի հիմնադրամում:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության կայքի հաղորդմամբ` Ֆիլիպ Գորդոնը նշել է, որ Կովկասի հարցում «Եվրամիության եւ այլ միջազգային գործընկերների հետ մեր համատեղ ջանքերը բերել են առաջըթնացի, թեեւ տարածքային վեճերը, քաղաքական եւ տնտեսական հետագա բարեփոխումների անհրաժեշտությունը մնում են խոչընդոտ առավել կայունության հասնելու համար»:
Նրա խոսքով, Վրաստանի հետ շարունակվող գործակցությունը եւ օգնության տրամադրումը նպաստել են այդ երկրի ժողովրդավարական զարգացմանը. «Ընդ որում, մենք նախկինի նման շարունակում ենք վճռականորեն հանդես գալ Վրաստանի տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության աջակցությամբ: ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը ողջունել են Շվեյցարիայի միջնորդությամբ Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ստորագրած համաձայնագիրը, որը շարունակեց Ռուսաստանին ԱՀԿ-ին անդամակցելու հրավեր տրամադրելու ընթացքը»:
«Տարածաշրջանի մյուս հատվածներում մենք կշարունակենք պնդել ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ քաղաքական տարածքի բացման օգտին, որպեսզի լիովին պաշտպանվեն մարդու իրավունքներն ու հիմնական ազատությունները, խրախուսվեն Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբարերությունների նորմալացումը, ինչպես նաեւ կշարունակենք երկխոսությունը Մինսկի խմբի շրջանակում` օգնելու Հայաստանին եւ Ադրբեջանին գտնել ղարաբաղյան հակամարտության երկարատեւ խաղաղ կարգավորում», -հայտարարել է Ֆիլիպ Գորդոնը:

U.S. will continue to encourage normalization between Turkey and Armenia, said Assistant Secretary of State Philip Gordon delivering a speech at the Korber Foundation on Wednesday.
Gordon also stressed that joint efforts with the EU and other international partners have achieved progress, reported State Department’s website.
“Our ongoing engagement with and assistance to Georgia has furthered its democratic development, while we have strongly maintained our support for Georgia’s territorial integrity and sovereignty. The U.S. and EU supported the Swiss-mediated agreement between Georgia and Russia that paved the way for Russia’s invitation to the WTO in December.
Elsewhere in the region, we will continue to press for democratic reforms and an opening of the political space such that human rights and fundamental freedoms are fully respected; to encourage normalization between Turkey and Armenia; and to continue our high-level engagement through the Minsk Group to help Armenia and Azerbaijan find a lasting, peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict,” he said.