Ադրբեջանի իշխանությունները Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) գագաթնաժողով են անցկացնում օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: Առաջին անգամ ՏՀԿ շաբաթը անցկացվել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ։
Բաքվում միջոցառումն արդեն իսկ «պատմական նշանակություն» է ձեռք բերել։ Ստեղծվել են կանանց և երիտասարդական ֆորումներ, ինչպես նաև բիզնես ֆորում։
Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ասադ Մաջիդ Խանը «խորը երախտագիտություն հայտնեց Ադրբեջանի կառավարությանը և ժողովրդին» հյուրընկալության համար։ Նա նշեց, որ Տնտեսական համագործակցությունը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի սուր և արժեքավոր ներդրումը կազմակերպության գործունեության մեջ՝ «տարածաշրջանի միավորման, զարգացման և բարգավաճման խթանման ոլորտում»։
Վերջին հայտարարության ցինիզմն ու անբարոյականությունն անհավանական են։ Ինչպես նաև միջոցառման բոլոր մասնակիցների ցինիզմն ու անբարոյականությունը։ Սա առաջին միջոցառումը չէ Լեռնային Ղարաբաղում, որը կազմակերպվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տարածաշրջանի օկուպացիայից և քայքայումից հետո։
Եվ այնուամենայնիվ, հավատարիմ մնալով «մեծ քաղաքականության» դիրքորոշումներին և եռակի չափանիշներին, նույնիսկ Հայաստանի բարեկամ երկրների ներկայացուցիչներն այցելում են օկուպացված տարածաշրջան, և ոչ ոք երբեք չի բողոքել Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության դեմ՝ պարզապես մասնակցելուց հրաժարվելով։ Փաստորեն, արյունալի ռեժիմի հրավերն ընդունելով՝ մասնակիցները համաձայն են այդ քաղաքականության հետ, լուռ հայտարարում և համակեցություն են պահպանում։

Власти Азербайджана проводят саммит Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Степанакерте – столице оккупированного Нагорного Карабаха. Впервые по инициативе президента АР прошла неделя ОЭС.
В Баку мероприятие уже проявило «историческое значение». Созданы женские, молодежные форумы, а также бизнес-форум.
Генеральный секретарь ОЭС Асад Меджид Хан выразил «глубокую признательность правительству и народу Азербайджана» за гостеприимство. Он заявил, что в ОЭС высоко ценится резкий и ценный вклад Азербайджана в деятельность организации «в области объединения региона, способствующей развитию и процветанию».
Циничность и аморальность последнего заявления зашкаливает. Как и циничность и аморальность всех участников мероприятия. Это, как следствие, не первое мероприятие в Нагорном Карабахе, организованное властями Азербайджана после оккупации и деградации региона.
И по-прежнему, придерживаясь позиций и тройных стандартов «большой политики», представители даже дружественных стран Армении посещают оккупированный район, и никто ни разу не подвергся протесту геноцидной политики Баку с простым отказом от участия. По сути, приняв приглашение кровавого режима, участники соглашаются с этой политикой, молчаливо объявляют и сосуществуют.