«Ժառանգություն» կուսակցությունը հանդիպումներ է անցկացնում ՀԱԿ-ի,  ՀՅԴ-ի ու «Ազատ դեմոկրատների» հետ, որի ժամանակ քննարկում է բացառապես 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու խնդիրը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց  «Ժառանգության» պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը:
Հարցին, թե քննարկումների արդյունքում որքանո՞վ է հնարավոր համատեղ հանրահավաքների կամ այլ գործողությունների կազմակերպումը, նա պատասխանեց, որ դա կախված է աշխատանքային խորհրդակցության արդյունքներից: «Ոգեւորված եմ որոշակի առումով, որ հայտարարությանը անմիջապես արձագանքեցին մեր ընդդիմադիր գործընկերները եւ աջակցություն հայտնեցին, ուստի եւ կարծում եմ, որ հնարավոր է` մենք կարողանանք համատեղ գործողություններ իրականացնել»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է համատեղ քննարկումների արդյունքում ընտրություններին միասնական ցուցակով հանդես գալու հավանականությանը, Արմեն Մարտիրոսյանի խոսքով` 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգի շուրջ համախմբումն այն քայլը չէ, որի հիման վրա հնարավոր է միասնական դաշինքի մասին խոսել: «Դաշինքները շատ ավելի լայն համագործակցություն են ենթադրում, շատ ավելի մեծ թվով խնդիրներ են ենթադրում: Այնուամենայնիվ, չեմ կարծում, որ դա այն հարցն է, որը կարող է դաշինքի վերածվել»,- ասաց «Ժառանգության» պատգամավորը:

YEREVAN. – Armenia’s opposition Heritage Party is conducting talks with the opposition Armenian National Congress, ARF Dashnaktsutyun Party, and Free Democrats Party, during which they are discussing the matter of changing to a 100-percent proportional election system, Heritage MP Armen Martirosyan told Armenian News-NEWS.am.
In response to the question as to the possibility of holding joint rallies, or other actions, as a result of these talks, Martirosyan said this will depend on the results of the working consultation. “Our opposition colleagues immediately responded to the announcement and expressed their support. So, I believe we can carry out joint actions,” he noted.
In Armen Martirosyan’s words, however, joining around a100-percent proportional election system is not that step based upon which a possible united bloc can be discussed. “Blocs suppose a much greater cooperation; they assume a greater number of matters. I do not think this to be the issue which could turn into a bloc,” the Heritage MP stated.