Հայկական դրամը ֆոնդային բորսայում շարունակում է թուլանալ ամերիկյան դոլարի եւ մյուս արժույթների նկատմամբ: Հունվարի 16-ը բացառություն չէր, թեեւ դրամի թուլացման տեմպը բարձր չէ: «ՆԱՍԴԱՔՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» բորսայում դոլարի միջին փոխարժեքն այսօր կազմել է 389.47 դրամ` նախորդ օրվա համեմատ դոլարը թանկացել է 0.09 %-ով կամ 0.36 կետով:
Ընդհանուր առմամբ` բորսայում վաճառվել է 8 մլն դոլար: Այս սեզոնին առեւտրի նման մեծ ծավալն այնքան էլ յուրահատուկ չէ, բացառված չէ, որ ԿԲ-ն միջամտել է փոխարժեքին: Նշենք, որ ըստ Կենտրոնական բանկի հրապարակման` անցյալ շաբաթվա ընթացքում ԿԲ-ն ֆոնդային բորսայում իրականացրել է 7.9 մլն դոլարի վաճառք:
Կանխիկ արտարժույթի շուկայում դոլարի փոխարժեքը եւս բարձրացրել է: Կեսօրից հետո փոխանակման կետերը դոլարի առքի փոխարժեք են սահմանել 388 դրամը, վաճառքը սկսում է 391 դրամից:
Նշենք նաեւ, որ Կենտրոնական բանկը շարունակում է փողի բազայի կրճատման քաղաքականությունը, որը վաղ թե ուշ կնպաստի դրամի ամրապնդմանը եւ փոխարժեքի կայունացմանը: Միայն հունվարի 13-ին փողի բազան կրճատվել է մոտ 10 մլրդ դրամով, եւ կազմել է 593 մլրդ դրամ: Կանխիկ դրամի ծավալները գտնվում են 388 մլրդ-ի սահմաններում` հունվարի 9-ից հետո կանխիկ դրամի քանակությունը նվազել է 17 մլրդ-ով:
Դրամի քանակական նվազումները կհանգեցնեն դրամի նկատմամբ պահանջարկի աճին, հետեւաբար` որոշակի ժամանակային լագից հետո հնարավոր է` անդրադառնան նաեւ փոխարժեքի վրա:

YEREVAN. – The Armenian Dram (AMD) continues to lose value against the US Dollar and other currencies, and Monday was not an exception.
One dollar’s average exchange rate comprised AMD 389.47, at NASDAQ OMX Armenia stock exchange on Monday, which is a 0.09-percent increase from Friday.
In general, $8 million were sold at the stock exchange on Monday. And it is possible that the Central Bank has intervened in the exchange rate. According to the Bank, the latter sold $7.9 million at the stock exchange last week.
The dollar’s exchange rate increased at Armenia’s cash foreign currency market, too. Following Monday afternoon, the exchange offices purchased one dollar at AMD 388, and started selling at AMD 391.
The Central Bank also continues to reduce the base money, which will help the dram gain strength and the exchange rate will stabilize.
And the dram’s quantitative reduction will result in a growing demand for the Armenian currency, and this could reflect on the exchange rate.