Եվրամիությունը փնտրում է Իսրայելի վրա ճնշում գործադրելու եղանակներ՝ Գազայի հումանիտար իրավիճակը բարելավելու համար, հայտարարել է ԵՄ բարձրաստիճան դիվանագետը, իսկ անդամ պետությունները քննարկում են Իսրայելի դեմ միջոցներ ձեռնարկելու հարցը՝ հաշվի առնելով այն, ինչը նրանք համարում են մարդու իրավունքների հնարավոր խախտումներ։
ԵՄ դիվանագիտական ծառայությունը ներկայացրել է Իսրայելի դեմ քաղաքական գործողությունների 10 տարբերակ՝ անցյալ ամիս հայտարարելով, որ հայտնաբերել է «նշաններ», որ Իսրայելը խախտում է մարդու իրավունքների ոլորտում իր պարտավորությունները, հաղորդում է Reuters-ը։
ԵՄ անդամ պետությունների համար պատրաստված փաստաթղթում տարբերակները ներառում են ինչպես խոշոր քայլեր, մասնավորապես՝ ԵՄ-Իսրայել Ասոցացման համաձայնագրի կասեցումը, որը վերաբերում է առևտրային հարաբերություններին, այնպես էլ ավելի փոքր քայլեր, մասնավորապես՝ տեխնիկական նախագծերի կասեցումը։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Քայա Կալլասը նշել է, որ տարբերակները պատրաստվել են ի պատասխան Իսրայելի վրա ավելի մեծ ճնշում գործադրելու անդամ պետությունների խնդրանքների՝ Գազայի պատերազմի ընթացքում քաղաքացիական բնակչության տառապանքները մեղմելու համար։
«Մեր նպատակը Իսրայելին որևէ կերպ պատժելը չէ, այլ իրականում բարելավել իրավիճակը (Գազայի հատվածում), քանի որ մարդասիրական իրավիճակն անընդունելի է»,- հայտարարել է նա։
Կալլասը նշել է, որ Իսրայելը համաձայնել է ընդլայնել մարդասիրական օգնության հասանելիությունը Գազա, ներառյալ՝ ավելացնելով մարդասիրական օգնության բեռնատարների, անցակետերի և բաշխման կենտրոններ տանող երթուղիների քանակը։

The European Union is seeking ways to put pressure on Israel to improve the humanitarian situation in the Gaza Strip, the EU's top diplomat said, as member states weigh measures against Israel over what they see as potential human rights violations.
The EU diplomatic service presented 10 options for political action against Israel, saying it had found “indications” last month that Israel had violated its human rights obligations, Reuters reported.
In a document prepared for EU member states, the options include major steps such as suspending the EU-Israel Association Agreement, which covers trade relations, as well as less far-reaching measures such as suspending technical projects.
EU foreign policy chief Kaja Kallas said the options were prepared in response to requests from member states for stronger pressure on Israel to ease the suffering of civilians during the war in the Gaza Strip.
“Our goal is not to punish Israel in any way, but to really improve the situation on the ground (in the Gaza Strip), because the humanitarian situation is unacceptable,” she said.
Kallas said that Israel had agreed to expand humanitarian access to Gaza, including increasing the number of trucks carrying humanitarian aid, checkpoints, and routes to distribution centers.