Չինական պետական նավաշինական կորպորացիան Շանհայում ստեղծել է օվկիանոսի հետազոտության համար նախատեսված առաջին խելացի նավը։ Ինչպես հայտնել է China Daily պարբերականը, այն ստացել է «Թունցզի» անվանումը՝ ի պատիվ համանուն շանհայական համալսարանի։
«Սա 2000 տոննա ջրատարողությամբ էկոլոգիապես մաքուր, անաղմուկ և ինտելեկտուալ հետազոտական նավերի նոր սերունդ է, որոնք ինքնուրույն կերպով նախագծվել և կառուցվել են տեղական ընկերությունների կողմից», - հրատարակությունը մեջբերում է գլխավոր կոնստրուկտոր Լի Չժենհուայի խոսքերը։
Էլեկտրական ռեակտիվ շարժիչով նավը կարող է հեռակա կարգով կառավարվել ափից։ Այն հագեցած է բաց ջրերում ավտոնոմ նավիգացիայով և էներգաարդյունավետության խելացի կառավարման համակարգով։ «Թունցզին» կարող է նավարկել գրեթե ցանկացած օվկիանոսային շրջանում՝ բացառությամբ սառցե գոտիների։
Նավի երկարությունը կազմում է 81,5 մ, լայնությունը՝ 15 մ, իսկ բարձրությունը՝ 6,9 մ։ Այն կարող է տեղավորել 45 մարդ, ներառյալ 30 գիտնական և զարգացնել մինչև 15 հանգույց (27 կմ/ժ) արագություն։ Էլեկտրական նավի նավարկության հեռավորությունը կազմում է 80 հազար ծովային մղոն, այն ինքնավար ռեժիմով կարող է աշխատել մինչև 35 օր։

The China State Shipbuilding Corporation has created the first smart ship for ocean exploration in the PRC in Shanghai. According to the newspaper China Daily, it has been named “Tongji” in honor of the Shanghai university of the same name.
“This is a new generation of 2,000-ton eco-friendly, silent, and intelligent research vessels, independently designed and built by domestic companies,” the publication quotes chief designer Li Zhenghua as saying.
The ship has an electric jet engine and can be remotely controlled from shore. It is equipped with autonomous navigation in open waters and an intelligent energy management system. The Tongji can sail in virtually any ocean area, except for ice zones.
The vessel is 81.5 meters long, 15 meters wide, and has a draft of 6.9 meters. It can accommodate 45 people, including 30 scientists, and can reach speeds of up to 15 knots (27 km/h). The electric vessel has a range of 80,000 nautical miles and can operate autonomously for up to 35 days.