Ճապոնիայում Հայաստանի դեսպանությունն այսօր` հունվարի 17-ին, կազմակերպել էր ընդունելություն Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների պատվին:
Միջոցառմանը ներկա էին Ճապոնիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչների եւ խորհրդականների պալատների պատգամավորներ՝ նախկին արտգործնախարար, ներկայումս Ճապոնիայի իշխող ժողովրդավարական կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Տակեակի Մացումոտոյի գլխավորությամբ, ինչպես նաեւ Կենտրոնական Ասիայում եւ Հարավային Կովկասում Ճապոնիայի ներկայացուցիչ Տոյոհիսա Կոզուկին:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ի թիվս հայ-ճապոնական հարաբերությունների խորացման եւ բազմազանեցման նպատակով երկու երկրների գործադիր եւ օրենսդիր իշխանության մարմինների հետագա քայլերի, քննարկվել է նաեւ Ճապոնիայի խորհրդարանում Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի կազմի հաստատման, նոր անդամներով համալրման հարցը: Կողմերը շեշտել են, որ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է համադրել բոլոր քաղաքական ուժերի ջանքերը:
Տակեակի Մացումոտոն նշել է, որ ամեն ջանք կգործադրի Ճապոնիայի օրենսդիր մարմնում Հայաստանի, հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ուղղված ծրագրերն առաջ տանելու համար:

YEREVAN. – Armenia’s Embassy in Japan organized a reception Tuesday in honor of the members of the Japan-Armenia Parliamentary Friendship Group.
The event brought together Japanese MPs, led by former FM and the ruling Democratic Party’s Political Council member Takeaki Matsumoto, and Toyohisa Kuzuki, Japan’s representative for Central Asia and South Caucasus.
The parties discussed the future steps toward deepening and diversifying Armenian-Japanese relations, the approval of the Japan-Armenia Parliamentary Friendship Group in the Japanese parliament, and the recruitment of new members to the Group, MFA informed Armenian News-NEWS.am.
Takeaki Matsumoto noted that no effort will be spared toward implementing, in the Japanese parliament, the programs aimed at the future development of Armenia and of Armenian-Japanese relations.