Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վերաբերյալ եռակողմ բանակցություններ են վարում:
Հանդիպումն ընթանում է Սոչիի մերձակա Կրասնայա Պոլյանայում: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Սոչի են մեկնել Ռուսաստանի առաջնորդի հրավերով:
Սա 2008 թվականից ի վեր արդեն տասներորդ եռակողմ հանդիպումն է:
Կրեմլում նշում են, որ ղարաբաղյան հարցի խաղաղ ճանապարհով բարեհաջող լուծումը տարածաշրջանում Ռուսաստանի շահերի առաջնահերթություններից է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները ղարաբաղյան հարցի խաղաղ կարգավորման բանակցությունների կրկին անցկացման ցանկություն էին հայտնել 2011թ. դեկտեմբերին:
2008 թվականից սկսած արդեն ինը եռակողմ հանդիպում է անցկացվել: 2011թ. կողմերը երկու անգամ են հանդիպել` մարտի 5-ին Սոչիում եւ հունիսի 24-ին Կազանում:
Կազանի գագաթաժողովում կողմերին հաջողվել է սերտացնել ղարաբաղյան կարգավորման հիմնական սկզբունքների վիճելի հարցերը: Փաստաթուղթ, որի հիմքով պետք է մշակել խաղաղ համաձայնագիրը:
Մասնավորապես, վստահության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումների թվում, ներկայիս բանակցությունների շրջանակում, առաջարկվում է վերսկսել երկխոսությունը երկու երկրների մտավորականության, գիտական եւ հասարակական օղակների միջեւ:
Ինչպես ընդգծվում է Կրեմլի մամլո ծառայության հաղորդագրությունում,  «ժողովրդական դիվանագիտության» գաղափարն արդեն ստացել է իր գործնական իրագործումը, երբ  2007թ. հունիսին եւ  2009թ. հուլիսին Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի  դեսպանների նախաձեռնությամբ մեկ պատվիրակության կազմում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակական ներկայացուցիչներն ուղեւորվեցին Լեռնային Ղարաբաղ, Երեւան եւ Բաքու:
Միեւնույն ժամանակ, փորձագետների ճնշող մեծամասնությունը պնդում էր, որ կազանյան հանդիպմանը Կրեմլի ակնկալած առաջընթացը տեղի չէր  ունեցել:

Президенты Армении, России и Азербайджана проводят трехсторонние переговоры по карабахскому урегулированию.
Встреча проходит в Красной Поляне под Сочи. Президент Армении Серж Саргсян и глава Азербайджана Ильхам Алиев прибыли Сочи по приглашению российского лидера.
Это уже десятые по счету трехсторонние переговоры, начиная с 2008 года.
В Кремле отмечают, что успешное разрешение мирным путем карабахского конфликта относится к числу приоритетных интересов России в регионе, передает РИА Новости.
Главы Армении и Азербайджана заявляли о своем желании вновь встретиться для проведения переговоров по мирному урегулированию карабахского конфликта в начале декабря 2011 года.
Начиная с 2008 года, прошло уже девять трехсторонних встреч. В 2011 году при посредничестве России стороны встречались дважды – 5 марта в Сочи и 24 июня в Казани.
На саммите в Казани сторонам удалось сблизить позиции по спорным положениям проекта основных принципов карабахского урегулирования - документа, на базе которого предстоит разработать мирное соглашение.
В частности, в числе направлений по укреплению мер доверия в рамках нынешних переговоров предлагается возобновить диалог между представителями интеллигенции, научных и общественных кругов двух стран. Как подчеркивалось в сообщении кремлевской пресс-службы, идея «народной дипломатии» уже получила свою практическую реализацию, когда в июне 2007 года и июле 2009 года по инициативе послов Армении Азербайджана в Москве состоялись поездки в составе одной делегации представителей армянской и азербайджанской общественности в Нагорный Карабах, Ереван и Баку.
В то же время, подавляющее большинство экспертов констатировало, что на казанской встрече не был достигнут тот прогресс, который ожидал Кремль.