Նոր Զելանդիայի Հարավային կղզու ափ է նետվել կետ- գրինդների մի խումբ: Այժմ ափին շուրջ 100 կետի փրկելու գործողություններ են իրականացվում: Բայց 20-ից ավելին արդեն զոհվել են:
Փրկարարական տեղական բաժանմունքի ղեկավարի խոսքով` սա ծովային կաթնասունների զանգվածային ինքնասպանության արդեն երրորդ դեպքն է տարեսկզբից ի վեր: Նա նշել է, որ արվում է ամեն հնարավորը նրանց փրկելու համար. Առանց մարդու օգնության, ափ նետված բոլոր կետերը կզոհվեն:
Գիտնականներն առայսօր չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչն է կետերին դրդում զանգվածային ինքնասպանության:
Հիշեցնենք, օրերս 60-ից ավելի դելֆիններ նետվել են ամերիկյան Մասաչուսեթս նահանգի լողափ:
Գրինդները կետակերպների շարքին պատկանող ծովային կաթնասուններ են, նրանց երկարությունը հասնում է 8,5 մետրի, նրանք ամբողջությամբ սեւ են` բացառությամբ կզակի տակի սպիտակ խարսխաձեւ մասի: Նրանց միջին քաշը 800 կգ է, սակայն երկու տոննան գերազանցող կետեր էլ են հանդիպում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

На берег острова Южный в Новой Зеландии выбросилась стая китов-пилотов или гриндов. Сейчас на берегу идет операция по спасению около 100 особей. Но более 20-и китов уже погибли.
По словам руководителя местного отряда спасателей, это уже третий случай массового самоубийства морских млекопитающих с начала года. Он отметил, что делается все возможное для их спасения: без человеческой помощи все выбросившиеся на берег особи погибнут.
Ученые до сих пор ломают головы над тем, что заставляет морских колоссов буквально выпрыгивать на берег и совершать коллективное самоубийство.
Напомним, на днях более 60 дельфинов выбросились на пляжи атлантического побережья американского штата Массачусетс.
Гринды - морские млекопитающие из отряда китообразных. Они достигают в длину 8,5 метра и полностью окрашены в черный цвет за исключением белого пятна под подбородком в форме якоря. Их вес составляет в среднем 800 килограммов, однако встречаются и более чем двухтонные особи, сообщает ИТАР-ТАСС.