Գյումրիի ծննդատանն, այսօր` հունվարի 25-ի կեսօրին, ժամը 14.30-ի սահմաններում, տղա է ծնվել, ում անունն, ի պատիվ Ֆրանսիայի նախագահի, դրել են Սարկոզի: Այս մասին Aravot.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Գյումրիի ծննդատան տնօրեն Արմեն Իսահակյանը:
Հարցին, թե ո՞ւմ առաջարկով են երեխային կոչել Սարկոզի, ծննդատան տնօրենը պատասխանել է, որ ծնողներն ինքնակամ են որոշել. Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումից անչափ ոգեւորված` նրանք որոշել են իրենց շնորհակալությունն այս կերպ հայտնել:
Փոքրիկ Սարկոզին ծնվել է երեք կիլոգրամ քաշով, Ախուրիկ գյուղից է, իր ծնողների առաջնեկն է, հայրը չի աշխատում:
Սարկոզիի երիտասարդ ծնողներին Գյումրիի ծննդատանը հանձնել են երեխայի առողջապահության հավաստագիրն ու անձնագիրը, որտեղ արդեն ֆիքսված է նրա անուն-ազգանունը` Սարկոզի Ավետիսյան:
Սարկոզիի ծնվելու պատվին առաջինը «մաղարիչ» է արել Հանրապետական կուսակցությունը, 200 դոլար է նվիրել սոցիալապես անապահով այս ընտանիքին: Նորածնային պարագաներ նվիրել է նաեւ ծննդատան ղեկավարությունը:
Ի դեպ, Սարկոզիի հայրը` Կարապետը, հրաժարվել է հանրապետականներից մեկի` քավոր դառնալու առաջարկից` պատճառաբանելով, որ իրենք ունեն իրենց քավորը:

YEREVAN. – A baby boy was born Wednesday at the maternity hospital of Armenia’s Gyumri city. And in honor of the French President Nicolas Sarkozy, the newborn was named Sarkozy, Gyumri Maternity Hospital’s Director Armen Isahakyan told Aravot daily.
He also informed that the parents themselves had decided to name the child Sarkozy, since they were very moved by the French Senate’s passing of the bill that criminalizes the denial of genocides, including the Armenian Genocide, and therefore the parents wanted to express their gratitude in this way.
The three-kilogram Sarkozy is from Akhurik village. He is his parents’ firstborn, and his father is unemployed.
Little Sarkozy’s parents already received their baby boy’s passport with his name and surname: Sarkozy Avetisyan.
Also, the ruling coalition’s Republican Party of Armenia was the first to “mark” Sarkozy’s birth, as the Party representatives presented US$ 200 to this socially disadvantaged family.