Մեծ Բրիտանիան սադրանք է նախապատրաստում, որը ենթադրում է «ուկրաինական զինված ուժերի կողմից կռվող ռուս դավաճանների խմբի» հարձակում Եվրոպայում քաղաքացիական օտարերկրյա նավի վրա։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության մամուլի բյուրոյի հայտարարության մեջ, որը ստացել է TASS-ը։
«Ըստ բրիտանական ծրագրի՝ Ուկրաինայի զինված ուժերի կողմից կռվող ռուս դավաճանների խումբը պետք է հարձակում իրականացնի ուկրաինական ռազմածովային նավի կամ եվրոպական նավահանգստում գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիական նավի վրա։ Մինչ այժմ խմբի անդամներն արդեն ժամանել են Մեծ Բրիտանիա՝ դիվերսիոն գործի ուսուցման համար։ Ահաբեկիչներին «հայտնաբերելուց» հետո նախատեսվում է հայտարարել, որ նրանք գործել են «Մոսկվայի հանձնարարությամբ», ասվում է տեքստում
Ինչպես ընդգծել են ՌԴ ԱՀԾ-ում, Լոնդոնի հաշվարկը հիմնված է նրա վրա, որ ռուսաֆոբիայով տարված եվրոպական քաղաքական էլիտան «ուրախությամբ կկլանի «Կրեմլի չարամիտ գործակալների» մասին կեղծ լուրը՝ Ուկրաինային ռազմական օգնության հետագա ավելացման անհրաժեշտությունը հիմնավորելու և «ռուսական ագրեսիայի» դեմ պայքարելու համար «միասնական Եվրոպայի» ռազմականացման համար»։
Գերատեսչությունը նաև նշել է, որ Լոնդոնը զայրացած է, որ Ռուսաստանին «ռազմավարական պարտության» հասնելու և այն ամոթալի պետության վերածելու Մեծ Բրիտանիայի երկարատև ջանքերը ձախողվում են։
«Հատկանշական է, որ Ուկրաինայի զինված ուժերի զինյալներին նախատեսվում է զինել չինական արտադրության ստորջրյա սարքավորումներով։ «Հետաքննության» ընթացքում առգրավված սարքավորումները նախատեսված են ներկայացնելու որպես Չինաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի այսպես կոչված զինված ագրեսիային աջակցության «երկաթե ապացույց», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Ռուսաստանի Դաշնության Արտաքին հետախուզության ծառայությունում (ԱՀԾ) ընդգծել են, որ Բրիտանիայում, որը «ժամանակին - և արդարացիորեն - կոչվում էր «նենգ Ալբիոն»», հավատում են, որ «այսպիսի պրիմիտիվ բեմադրությունը թույլ կտա մոլորեցնել այդքան մեծ թվով փորձառու քաղաքական գործիչների»։
«Ինչպես երևում է, Լոնդոնի արագ սահումը դեպի համաշխարհային պատմության լուսանցքներ ազդել է նաև բրիտանական հետախուզական ծառայությունների և իշխանության գլուխ կանգնածների ռազմավարական մտածողության վրա։ Գործիքակազմը մնում է նույնը՝ աշխարհի խոշորագույն խաղացողներին միմյանց դեմ հանելը։ Սակայն այսօրվա աշխարհաքաղաքական պայմաններում դա այլևս չի աշխատում», - եզրակացրել է ԱՀԾ-ն։ «Անգլիացիները կրկին խառնաշփոթ են ստեղծում»։

The United Kingdom is plotting a false flag operation where a civilian vessel belonging to a foreign state in Europe will be attacked by “Russian traitors,” the Foreign Intelligence Service (SVR) of Russia said in a statement obtained by TASS, the latter reports.
"According to the British plan, a group of Russian traitors fighting on the side of the Ukrainian armed forces is to carry out an attack on either a Ukrainian Navy ship or a civilian vessel of a foreign state in a European port. The group members have already arrived in the UK for training in sabotage. After the terrorists are 'discovered', the plan is to announce that they were acting on 'orders from Moscow,'" the statement said.
According to the SVR, London's calculations are based on the assumption that the Russophobic European political elites "will readily accept the false narrative of 'malicious Kremlin agents' to justify the need for additional military aid for Ukraine and the militarization of a 'united Europe' to combat 'Russian aggression.'"
The SVR also noted that London is furious that years of British efforts to achieve a "strategic defeat" of Russia and turn it into a pariah state are falling apart.
"It is noteworthy that Ukrainian militants are to be supplied with Chinese-made underwater equipment. The equipment seized during the 'investigation' is to be presented as 'ironclad proof' of China's support for Russia's so-called armed aggression against Ukraine," the statement said.
The SVR emphasized that in the UK, which "was once rightly called 'treacherous Albion,'" they believe that such a crude fabrication will mislead many experienced politicians.
"Apparently, London's rapid slide to the sidelines of world history has affected the strategic thinking of the British special services and those in power. The tools remain the same – pitting the world's major players against each other. But in the current geopolitical environment, it no longer works," the SVR concluded.