Թուրքիան խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը՝ չճանաչված Կոսովոյի հանրապետությանը հազարավոր Skydagger կամիկաձե անօդաչու սարքեր տրամադրելով,- գրել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչն իր X սոցիալական ցանցի էջում։
«Ինձ սարսափեցնում է Թուրքիայի պահվածքը և ՄԱԿ-ի կանոնադրության ու ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1244 բանաձևի կոպիտ խախտումը, ինչպես նաև Պրիշտինայի իշխանությունների շարունակական զինումը։ Հիմա բացարձակապես պարզ է, որ Թուրքիան երազում է Օսմանյան կայսրության վերականգնման մասին»,- հայտարարել է Սերբիայի ղեկավարը։
Հոկտեմբերի 8-ին Կոսովոյի վարչապետ Ալբին Կուրտին հայտնել է թուրքական անօդաչու թռչող սարքերի խմբաքանակ ստանալու մասին։ Ի սկզբանե դրանց փոխանցումը նախատեսված է եղել հաջորդ տարվա հունվարին, սակայն մատակարարումը հաջողվել է ավելի վաղ իրականացնել։

Turkey is violating the UN Charter by providing thousands of Skydagger kamikaze drones to the unrecognized Republic of Kosovo, Serbian President Aleksandar Vucic stated on X.
“I am appalled by Turkey’s conduct and the brutal violation of the UN Charter and UN Security Council Resolution 1244, as well as by the continued arming of the authorities in Pristina. It is now entirely clear that Turkey does not want stability in the Western Balkans and is once again dreaming of the restoration of the Ottoman Empire,” the Serbian leader noted, in particular.
Acting prime minister of Kosovo, Albin Kurti, on Wednesday announced the arrival of a shipment of Turkish-made Skydagger 15 kamikaze drones.  Initially, their delivery had been planned for January of next year, but the delivery was carried out earlier than scheduled.