Եկատերինբուրգի Վերխ-Իսեցկի շրջանային դատարանը երկարաձգել է նախորդ տարիներին սպանության փորձերի և սպանությունների մեջ մեղադրվող Ադրբեջանի քաղաքացիների նախնական կալանքի ժամկետը։ Դրա մասին URA.RU-ին հայտնել են Սվերդլովսկի մարզի դատարանների համատեղ մամուլի ծառայությունից։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 16-ի և 17-ի դատարանի որոշումներով երկարաձգվել է Ախլիման Գանջիևի, Ազիզ Աբասովի, Շահին Լալաևի, Ակիֆի, Այազի, Բաքիրի, Քամալի և Մազահիր Սաֆարովի նախնական կալանքի ժամկետը։ Նրանք բոլորը կմնան կալանքի տակ մինչև դեկտեմբերի 29-ը»,- հայտնել են դատարանից։
Եկատերինբուրգում հունիսի 27-ի առավոտյան տեղի են ունեցել Ադրբեջանի քաղաքացիների զանգվածային ձերբակալություններ։ Դրանից հետո ձերբակալվել են հինգ Սաֆարով եղբայրները, ինչպես նաև Գանջիևը, Լալաևը և Աբասովը։ Նրանք կասկածվում են 2001 թվականին առևտրական Փաշաևի սպանության, 2010 թվականին Ֆեհրուզի սպանության փորձի և 2011 թվականին նրանց ընկերոջ սպանության մեջ։ Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի տվյալներով՝ կասկածյալներից մեկը խոստովանել է մեղքը և դիմակազերծել խմբին։

Верх-Исетский райсуд Екатеринбурга продлил меру пресечения в виде заключения под стражу уроженцам Азербайджана, которых обвиняют в покушении и убийствах прошлых лет. Об этом URA.RU сообщили в объединенной пресс-службе судов Свердловской области.
«Постановлениями суда от 16 и 17 октября 2025 года продлен срок содержания под стражей Ахлиману Гянджиеву, Азизу Абасову, Шахину Лалаеву, Акифу, Аязу, Бакиру, Камалу и Мазахиру Сафаровым. Все они останутся под стражей по 29 декабря», — сообщили в инстанции.
Утром 27 июня в Екатеринбурге прошли массовые задержания уроженцев Азербайджана. После этого пятерых братьев Сафаровых, а также Гянджиева, Лалаева и Абасова арестовали. Их подозревают в убийстве торговца Пашаева в 2001-м, покушении на Фехруза в 2010-м и расправе над их товарищем в 2011 году. По данным СК России, один из фигурантов дал признательные показания и обличил группу.