Նախօրեին կրկին հայտնվել են օդային երթևեկության կառավարման ութ կենտրոններում անձնակազմի պակասի մասին հաղորդագրությունները, որոնք շարունակվել են մինչև այսօր առավոտյան, քանի որ ԱՄՆ կառավարության գործունեության դադարեցման ժամանակ կարգավարներն աշխատում են առանց վարձատրության։
Ըստ Դաշնային ավիացիոն վարչության գործառնական ծրագրի՝ Նյուարկի (Նյու Ջերսի նահանգ) և Օսթինի (Թեքսաս նահանգ) օդային երթևեկության կառավարման կենտրոնները, ինչպես նաև Նյուարկից և Լաս Վեգասից ժամանող կամ մեկնող չվերթներ սպասարկող կենտրոնները, անձնակազմի պակաս ունեին։
Օդային երթուղիների կառավարման կենտրոնները, որոնք սովորաբար մեծ բարձրության թռիչքներ են սպասարկում՝ Դենվերում, Ջեքսոնվիլում (Ֆլորիդա նահանգ) և Ֆորտ Ուորթում (Թեքսաս նահանգ), ևս անձնակազմի պակաս ունեին։ Լաս Վեգասում և Օսթինում խնդիրները հանգեցրին ցամաքային դադարեցումների, և այդ քաղաքներ ուղևորվող որոշ չվերթներ ստիպված եղան սպասել թռիչքի թույլտվության։
Ըստ CNN-ի անցյալ գործառնական ծրագրերի վերլուծության՝ Կառավարության գործունեության դադարեցման սկսվելուց ի վեր, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցված 45-ի համեմատ հաղորդվել է անձնակազմի պակասի 188 դեպքի մասին։ Անձնակազմի պակասի պատճառը դեռևս պարզ չէ, սակայն տրանսպորտի նախարար Շոն Դաֆին անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ աշխատողներից ոմանք չպլանավորված արձակուրդ են վերցնում կառավարության փակման ընթացքում աշխատավարձ չստանալու դեմ բողոքի ակցիայի շրջանակում:
Ոչ բոլոր դեպքերում է անձնակազմի պակասը հանգեցնում ուշացումների, քանի որ չվերթները կարող են վերաուղղորդվել ավելի շատ անձնակազմ ունեցող տարածքներ, բայց երբեմն չվերթները պետք է դանդաղեցվեն՝ օդային երթևեկության կառավարման սահմանափակ անձնակազմի առկայության պայմաններում թռիչքների անվտանգությունն ապահովելու համար:

Reports of staffing shortages at eight U.S. air traffic control centers reemerged yesterday and continued into this morning, as controllers are working without pay during the ongoing government shutdown.
According to the Federal Aviation Administration’s (FAA) operations log, air traffic control centers in Newark (New Jersey) and Austin (Texas), as well as facilities managing flights arriving from or departing to Newark and Las Vegas, were understaffed.
En-route centers that typically handle high-altitude flights — located in Denver, Jacksonville (Florida), and Fort Worth (Texas) — also reported staff shortages. The issues in Las Vegas and Austin led to ground stops, forcing some flights bound for those cities to wait for takeoff clearance.
CNN’s review of previous FAA operational data shows that since the start of the government shutdown, 188 cases of staffing shortages have been reported — compared to just 45 during the same period last year.
The cause of the shortages remains unclear, but Transportation Secretary Sean Duffy said last week that some employees have taken unscheduled leave in protest of not being paid during the shutdown.
Not all instances of understaffing result in delays, as flights can sometimes be rerouted through better-staffed regions. However, in some cases, flights must be slowed down to maintain safety with limited air traffic control personnel.