ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կհանդիպի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինպինի հետ Ասիա առաջիկա այցի շրջանակում, այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լևիթը։
«Վաղը՝ 11:00-ին, նախագահը կմեկնի Սպիտակ տնից՝ Մալայզիա թռչելու համար, որտեղ նա կժամանի կիրակի առավոտյան՝ տեղական ժամանակով։ Դա երկար թռիչք է։ Օրվա երկրորդ կեսին նախագահ Թրամփը կմասնակցի Մալայզիայի վարչապետի հետ երկկողմ հանդիպմանը, իսկ երեկոյան կմասնակցի Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների ղեկավարների աշխատանքային ընթրիքին։ Երկուշաբթի առավոտյան՝ տեղական ժամանակով, նախագահը կթռչի Տոկիո։ Երեքշաբթի առավոտյան՝ տեղական ժամանակով, նախագահ Թրամփը կմասնակցի Ճապոնիայի նոր վարչապետի հետ երկկողմ հանդիպմանը»,- հայտնել է Լևիթը։
Ըստ նրա՝ չորեքշաբթի առավոտյան՝ տեղական ժամանակով, Թրամփը կմեկնի Բուսան, որտեղ կմասնակցի Կորեայի Հանրապետության նախագահի հետ երկկողմ հանդիպմանը, ճաշկերույթի ժամանակ հանդես կգա ելույթով, ապա կմասնակցի Միացյալ Նահանգներում Ասիական և խաղաղօվկանոսյան տնտեսական խորհրդի (ԱԽՏԽ) ղեկավարների աշխատանքային ընթրիքին։
«Հինգշաբթի առավոտյան՝ տեղական ժամանակով, նախագահ Թրամփը կմասնակցի Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինի հետ երկկողմ հանդիպմանը, որից հետո կվերադառնա տուն՝ Վաշինգտոն, Կոլումբիայի շրջան»,- հավելել է Սպիտակ տան ներկայացուցիչը։

U.S. President Donald Trump will meet with President of the People’s Republic of China Xi Jinping during his upcoming trip to Asia, White House Press Secretary Karoline Leavitt said today, October 23, during a press briefing.
“Tomorrow at 11:00 a.m., the President will depart from the White House to fly to Malaysia, where he will arrive Sunday morning local time. It is a long flight. In the afternoon, President Trump will hold a bilateral meeting with the Prime Minister of Malaysia, and in the evening, he will attend a working dinner with leaders from Asia-Pacific countries. Monday morning local time, the President will fly to Tokyo. On Tuesday morning local time, President Trump will participate in a bilateral meeting with Japan’s new Prime Minister,” Leavitt said.
According to her, Wednesday morning local time, Trump will travel to Busan, where he will hold a bilateral meeting with the President of the Republic of Korea, deliver remarks during a luncheon, and then attend a working dinner of the U.S. Council for Asian and Pacific Economic Leaders (APEC).
“Thursday morning local time, President Trump will hold a bilateral meeting with President Xi Jinping of the People’s Republic of China, after which he will return home to Washington, D.C.,” the White House spokesperson added.