Չինաստանի իշխանությունները լիովին հասանելի են համարում ԱՄՆ-ի հետ առեւտրատնտեսական ոլորտում առկա տարաձայնությունների կարգավորման նպատակը։ Այս մասին հայտնել է Չինաստանի առեւտրի նախարար Վան Վենտաոն։
«Վերջին օրերին բոլորը մեծ ուշադրություն են դարձնում չին-ամերիկյան առեւտրատնտեսական հարցերին»,- ընդգծել է նա Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության 20-րդ գումարման կենտրոնական կոմիտեի չորրորդ լիագումար նիստից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։ «Երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական խորհրդակցությունների նախորդ չորս փուլերը համոզիչ կերպով ցույց են տվել, որ Չինաստանը եւ Միացյալ Նահանգները, փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված իրավահավասար բանակցությունների միջոցով, կարող են, անկասկած, գտնել իրենց փոխադարձ մտահոգությունները լուծելու եւ համակեցության ճիշտ ուղին»։
Ինչպես նշել է Վան Վենտաոն, Պեկինը եւ Վաշինգտոնն այսպիսով հնարավորություն ունեն խթանելու չին-ամերիկյան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ներդաշնակ եւ կայուն զարգացումը։ Նա նաեւ մեջբերել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի դիրքորոշումը, որը հայտարարել էր, որ երկխոսությունն ու համագործակցությունը «միակ ճիշտ ընտրությունն» են երկու երկրների համար։
«Չինաստանը, որպես պատասխանատու խոշոր երկիր, անփոփոխ կերպով դեմ է անջատմանը եւ մասնատմանը եւ վճռականորեն աջակցում է համաշխարհային արդյունաբերական եւ մատակարարման շղթաների անվտանգությանն ու կայունությանը»,- ամփոփել է նախարարը։

Chinese authorities consider it entirely feasible to resolve existing trade and economic disagreements with the United States, according to Chinese Minister of Commerce Wang Wentao.
“Recently, everyone has been paying close attention to China-U.S. trade and economic issues,” Wang emphasized at a press briefing following the Fourth Plenary Session of the 20th Central Committee of the Chinese Communist Party. “The previous four rounds of trade and economic consultations between the two countries have convincingly demonstrated that China and the United States, through negotiations based on mutual respect and equality, can undoubtedly find solutions to their mutual concerns and the correct path for coexistence.”
Wang Wentao noted that Beijing and Washington thus have an opportunity to promote harmonious and stable development of China-U.S. trade relations. He also cited Chinese President Xi Jinping’s position, stating that dialogue and cooperation are “the only correct choice” for the two countries.
“China, as a responsible major country, consistently opposes division and fragmentation, and resolutely supports the security and stability of global industrial and supply chains,” the minister concluded.