Հարավամերիկյան հանրապետության նախագահ Գուստավո Պետրոն հայտարարել է, որ կան Կոլումբիայի քաղաքացիներ, որոնք ներգրավված են թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության մեջ, սակայն նրանք ապրում են Միացյալ Նահանգներում եւ օգտագործում են իրենց կապերը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ թմրանյութեր տարածելու համար։
«Կոլումբիական ուլտրաաջերն ապրում են Մայամիում, զբաղվում են թմրանյութերի վաճառքով, զբաղվում են լոբբիստական գործունեությամբ եւ ունեն որոշակի նպատակ։ Այդ նպատակը [Դոնալդ] Թրամփին, նրա հետ բարեկամությունն օգտագործելն է»,- ասել է նա տեղի Noticias Caracol հեռուստաալիքով հեռարձակված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Լրագրողի այն հարցին, թե պետության ղեկավարն ինչպես կարող է մեկնաբանել ԱՄՆ հնարավոր միջամտությունը Կոլումբիայի ներքին գործերին միջազգային թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի պատրվակով, Պետրոն նորից նշել է, որ թմրանյութերի առեւտրով զբաղվողները բնակվում են ԱՄՆ-ում, եւ Մայամիից բացի՝ հիմնականում Նյու Յորքում։ «Նրանք նաեւ Դուբայում են գտնվում, ապրում են Հռոմում, Մադրիդում եւ այլ քաղաքներում»,- ընդգծել է նա։
Ավելի վաղ Թրամփը նշել էր, որ Կոլումբիան եւ Մեքսիկան լիովին հայտնվել են թմրակարտելների վերահսկողության տակ։ Միեւնույն ժամանակ, Կոլումբիայի եւ ԱՄՆ առաջնորդներն արդեն մի քանի անգամ բանավեճերի մեջ են մտել։ Univisión հեռուստաալիքի հարցազրույցում Պետրոն հայտնել է, որ աշխարհը պետք է կամ փոխի Թրամփին, կամ «ազատվի նրանից»։ Մեկնաբանելով այս խոսքերը՝ Թրամփն իր կոլումբիացի գործընկերոջն անվանել է «ավազակ եւ վատ մարդ» եւ կոչ է արել նրան հետեւել իր արտահայտություններին՝ սպառնալով հակառակ դեպքում «լուրջ միջոցներ» ձեռնարկել նրա եւ նրա երկրի դեմ։

President of the South American republic Gustavo Petro has stated that there are Colombian citizens involved in illicit drug trafficking who live in the United States and use their connections with U.S. President Donald Trump to distribute drugs.
“Colombian ultra-rightists live in Miami, engage in drug sales, carry out lobbying activities, and have a specific goal. That goal is to use [Donald] Trump and his friendship,” he said at a press conference broadcast on the local channel Noticias Caracol.
Asked by a journalist how the head of state could comment on possible U.S. intervention in Colombia’s internal affairs under the pretext of combating international drug trafficking, Petro reiterated that those involved in the drug trade live in the United States, mainly in Miami and New York. “They are also in Dubai, living in Rome, Madrid, and other cities,” he emphasized.
Earlier, Trump said that Colombia and Mexico have effectively fallen under the control of drug cartels. At the same time, the leaders of Colombia and the U.S. have clashed several times. In an interview with Univisión, Petro said the world should either change Trump or “get rid of him.” Commenting on these remarks, Trump called his Colombian counterpart a “thug and a bad person” and urged him to mind his words, warning that otherwise he would take “serious measures” against him and his country.