Մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջը 132 վագոն ռուսական ցորեն կառաքվի Հայաստան՝ Ադրբեջանի և Վրաստանի տարածքով անցնող երկաթուղային երթուղով։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ Տրանսպորտի նախարարությունը իր Telegram-ալիքում։
Առաջին խմբաքանակը՝ ավելի քան 1 հազար տոննա ցորենը, ուղարկվել է Ուլյանովսկի մարզի Դիմիտրովգրադ կայարանից։ Փոխադրումը կազմակերպել է Ռուսաստանի երկաթուղին։ 15 հացահատիկային վագոններից բաղկացած գնացքը անցել է Ադրբեջանի տարածքով, հատել Վրաստանի և Հայաստանի սահմանը և գնում է դեպի Հարավկովկասյան երկաթուղու Դալարիկ կայարան։
Գերատեսչությունում նշել են, որ նոր լոգիստիկ երթուղու կազմակերպումը հնարավոր է դարձել Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան բեռների տարանցման վերսկսումից հետո։ Սա 1990-ական թվականներից ի վեր առաջին նման փոխադրումն է։ Բացի ցորենից, մշակվում են նաև այլ տեսակի բեռների մատակարարումներ։

By the end of January 2026, a total of 132 train cars of Russian wheat grain will be delivered to Armenia via the railway route passing through the territories of Azerbaijan and Georgia, the Russian Ministry of Transport reported on Telegram.
The first batch, more than 1,000 tons of wheat grain, was sent from Dimitrovgrad Station in Ulyanovsk Region of Russia.
The transportation was organized by Russian Railways.
The train, consisting of 15 train cars of wheat grain, passed through Azerbaijan, crossed the border between Georgia and Armenia, and is heading to the Dalarik Station of the South Caucasus Railway company.
The Russian Ministry of Transport added that the organizing of this new logistics route became possible after the resumption of cargo transit to Armenia via Azerbaijan.