Հայ ճարտարապետ Սարգիս Սարգսյանը, միջազգային ճարտարապետական Bjarke Ingels Group (BIG) միջազգային բյուրոյի կազմում, հաղթել է Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի պետական օպերայի նոր շենքի նախագծման մրցույթում: Սարգիս Սարգսյանը համաղեկավարել է հաղթող ճանաչված նախագիծը, որն աչքի է ընկնում ճարտարապետական համարձակ, ժամանակակից ու նորարարական լուծումներով:
Ուշագրավ է, որ միջազգային նման խոշոր և հեղինակավոր մրցույթում հաղթած ճարտարապետն իր փորձն ու գիտելիքները ներդնում է նաև Հայաստանում. Proforma ճարտարապետական բյուրոյի թիմի հետ նա մշակել է Դիլիջանի Mountain Village բնակելի համալիրի հայեցակարգը՝ առաջադեմ ու կանաչ տեխնոլոգիաները, էկոլոգիական բարձր չափանիշները, համարձակ ճարտարապետական լուծումները ներդաշնակորեն համադրելով տեղական լանդշաֆտի ու ավանդույթների հետ:
«Սարգիս Սարգսյանի այս հաջողությունը վկայում է այն մասին, որ մեր էկոհամակարգում շարունակում են առաջնային տեղ ունենալ որակը, նորարարական տեխնոլոգիաներն ու միաժամանակ՝ ավանդույթների պահպանությունը: Mountain Village-ի նախաձեռնությունը պատկանում է Ռուբեն Վարդանյանին և Վերոնիկա Զոնաբենդին, որոնք նաև Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հիմնադիրներն են, և նրանց համար մշտապես կարևոր է եղել միջազգային լավագույն տեխնոլոգիաներն ու փորձը Հայաստան բերելը: Պիտի նշեմ, որ դպրոցի շենքը, իր ճարտարապետական լուծումների շնորհիվ, մրցանակներ է բերել Հայաստանին՝ հինգ անգամ հաղթելով շինարարական և ենթակառուցվածքային միջազգային հեղինակավոր մրցույթներում: Վստահ ենք, որ Mountain Village-ը ևս նշանակալի դեր է ունենալու Դիլիջանի գրավչությունը բարձրացնելու առումով»,- ասել է Mountain Village նախագծի ղեկավար Գլեբ Գրոշենկոն:

Armenian architect Sarkis Sarkisyan, working within the internationally acclaimed Bjarke Ingels Group (BIG) architectural firm, has won the competition for the design of the new Hamburg State Opera in Germany. As co-lead of the winning proposal, Sarkisyan played a key role in shaping a project distinguished by its bold, contemporary, and innovative architectural vision.
Notably, the architect who succeeded in one of the world’s most prestigious international competitions is also investing his expertise in Armenia. Together with the Proforma architectural bureau, he developed the concept for the Mountain Village residential complex in Dilijan, harmoniously integrating advanced and green technologies, high ecological standards, and forward-thinking architectural solutions with the local landscape and cultural traditions.
“Sarkis Sarkisyan’s success once again demonstrates that within our ecosystem, quality, innovation, and respect for heritage remain at the forefront. The Mountain Village initiative was launched by Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, who are also the founders of UWC Dilijan College. Bringing the best global technologies and expertise to Armenia has always been central to their mission. It is worth noting that the school’s building has earned Armenia international recognition, winning five major global awards in architecture, construction, and infrastructure. We are confident that Mountain Village will likewise play a significant role in enhancing Dilijan’s appeal,” said Gleb Groshenko, the project lead.