Տվյալ համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին։ Այն ուղղված է ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին Հայաստանի մասնակցության ընդհանուր պայմանների սահմանմանը՝ բացառելով յուրաքանչյուր առանձին առաքելության համար առանձին պայմաններ սահմանելու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին Եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ԵՄ ճգնաժամային կառավարման գործողություններին Հայաստանի մասնակցության շրջանակը սահմանելու մասին» համաձայնագրի վավերացման նախագծի քննարկման ժամանակ, հայտարարել է արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ այս համաձայնագիրը թույլ կտա Հայաստանին օգտագործել ԵՄ փորձն ու կարողությունները ճգնաժամերի կառավարման ոլորտում։
«Վերջին տարիներին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համագործակցությունը ընդգրկել է նաև անվտանգության և պաշտպանության ոլորտները», - նշել է Սաֆարյանը։
Արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցչի խոսքով՝ ճգնաժամային կառավարման ոլորտում Եվրամիության հետ համագործակցությունը կնպաստի համապատասխան գերատեսչությունների միջև փոխգործակցության զարգացմանը։
«Այս համագործակցությունը կնպաստի նոր ծրագրերի շրջանակներում հետագա համագործակցությանը և հստակ իրավական հիմք կստեղծի նման առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության համար», - հավելել է պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի կողմից ԵՄ գործողություններին մասնակցելու համար ուղարկված անձնակազմի կարգավիճակը կկարգավորվի գործող համաձայնագրերով և պայմանավորվածություններով։
«Համաձայնագրի ստորագրումը դիտվում է որպես գործնական քայլ՝ ուղղված Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացմանը և եվրոպական չափանիշների ներդրմանը, որոնք համապատասխանում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը», - ընդգծել է Սաֆարյանը։
Փոխարտգործնախարարը նաև հավելել է, որ այս տարվա հունիսի 30-ին Հայաստանը ստացել է համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի ավարտի մասին ծանուցում։

The agreement was signed on June 30. It aims to define the general conditions for Armenia’s participation in European Union (EU) crisis management operations, eliminating the need to set separate conditions for each individual mission. Armenian Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan stated this during the debates on the draft of the ratification of the agreement between Armenia and the EU on defining the framework for Armenia’s participation in EU crisis management operations, at Wednesday’s meeting of the National Assembly’s Standing Committee on European Integration.
According to the deputy FM, this agreement will enable Armenia to utilize the EU’s experience and capacity in crisis management.
“In recent years, cooperation between Armenia and the EU has also included the security and defense sectors,” Safaryan noted.
The Armenian official said that cooperation with the EU in crisis management will contribute to the development of interaction between the relevant authorities.
“This cooperation will contribute to further collaboration under new programs and create a clear legal basis for Armenia’s participation in such missions,” Safaryan added.
He stated that the status of personnel sent by Armenia to participate in EU operations will be regulated by the existing agreements and arrangements.
“The signing of the agreement is seen as a practical step aimed at deepening Armenia-EU cooperation and introducing European standards that align with Armenia’s foreign policy,” Safaryan emphasized.
The deputy FM added that on June 30, Armenia received notification of the completion of the domestic procedures necessary for the agreement to enter into force.
After some debates, the aforementioned parliamentary standing committee approved the aforesaid draft.