Ucom-ը, կարևորելով տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը, աջակցում է CIPR Aerospace կենտրոնի «Տիեզերք 1.0» ուսումնական ծրագրի իրագործմանը, որի մեկնարկը տրվեց Վանաձորում և Օձունում։ Նախաձեռնությունը նպատակ ունի դպրոցականների և ուսուցիչների համար հասանելի դարձնել տիեզերագիտությունն ու տիեզերական ինժեներական կրթությունը՝ «Դասարանից՝ ուղեծիր» գաղափարի իրագործման համար։
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և CIPR Aerospace-ի հիմնադիր տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը Վանաձորի Վիկտոր Համբարձումյանի անվան թիվ 25 հիմնական դպրոցին և Օձունի Հովհաննես Օձնեցու անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցին հանձնել են «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթները՝ փոքր արհեստական արբանյակով, վերգետնյա կայանով, պարաշյուտով և գործնական ուղեցույցներով համալրված։ CIPR Aerospace-ի մասնագետները նախապես վերապատրաստել են դպրոցների ուսուցիչներին՝ ուսումնական փաթեթի թեմաներով։ Վերապատրաստումից հետո ուսուցիչները արդեն հնարավորություն ունեն իրական դասեր անցկացնել աշակերտների համար։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ կրթությունն ու տեխնոլոգիան միասին են ձևավորում երկրի ապագա կարողությունները։ Ուրախ ենք այս համագործակցության մեկնարկի համար, քանի որ տեխնոլոգիական կրթության վաղ փուլերում ձևավորվող գործնական հմտությունները դառնում են մասնագիտական առաջընթացի ամուր հիմք։ Շարունակելու ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք զարգացնում են նոր սերնդի տեխնոլոգիական ներուժը և ընդլայնում նրանց հնարավորությունները մարզերում ու մայրաքաղաքում», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
CIPR Aerospace-ը, որը հիմնադրել է տիեզերական ճարտարագիտության մասնագետ, NASA-ում ավելի քան 20 տարվա փորձ ունեցող Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը, վերջին տարիներին մշակել է Հայաստանի առաջին CubeSat-ը, CanSat-ը և PocketQube-ը, ինչպես նաև տիեզերագիտության ու ավիատիեզերական ինժեներության ուսումնական ծրագրեր՝ դպրոցների և համալսարանների համար։
«Մեր նպատակն է, որ տիեզերական կրթությունը հասանելի լինի Հայաստանի բոլոր դպրոցներին՝ անկախ մարզից կամ համայնքից։ Այս փաթեթով աշակերտները ստանում են ոչ միայն տեսական գիտելիք, այլև իրական ինժեներական փորձ՝ արբանյակների, վերգերտնյա կայանների հաղորդակցական համակարգերի և տվյալների հավաքագրման տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Շնորհակալ ենք Ucom-ին՝ տեխնոլոգիական կրթության հանդեպ ցուցաբերված հետևողական աջակցության համար»,– նշել է CIPR Aerospace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը։
Նախաձեռնությունը միտված է STEM կրթության խորացմանը, ավիատիեզերական ճարտարագիտության առաջին քայլերի ձևավորմանը, մարզային դպրոցների տեխնոլոգիական ներուժի ամրապնդմանը, ինչպես նաև ապագա ինժեներների համար պրակտիկայի և կարիերայի նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։

Ucom поддерживает развитие космической инженерии в Армении, содействуя запуску образовательной программы «Космос 1.0» Центра CIPR Aerospace в Ванадзоре и Одзуне. Инициатива направлена на то, чтобы сделать космическую науку и инженерное образование доступным для школьников и учителей, способствуя реализации идеи «Из класса — на орбиту».
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и основатель и директор CIPR Aerospace Мари Грачуи Богосян передали Ванадзорской основной школе №25 имени Виктора Амбарцумяна и Одзунской средней школе №1 имени Ованнеса Одзнеци образовательные наборы «Космос 1.0», включающие миниатюрный искусственный спутник, наземную станцию, парашютную систему и практические руководства. Специалисты CIPR Aerospace предварительно провели обучение учителей по тематическим модулям программы, после чего педагоги получили возможность проводить полноценные занятия для учеников.
«В Ucom мы убеждены, что образование и технологии вместе формируют будущий потенциал страны. Мы рады началу этого сотрудничества, поскольку практические навыки, формируемые на ранних этапах технологического образования, становятся прочной основой для профессионального роста. Мы и дальше будем поддерживать инициативы, развивающие технологический потенциал нового поколения и расширяющие возможности молодежи как в регионах, так и в столице», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
CIPR Aerospace, основанный специалистом по космической инженерии Мари Грачуи Богоссян. Она имеет более чем 20-летний опыт работы в NASA и в последние годы разработала первый армянский CubeSat, CanSat и PocketQube, а также образовательные программы по космической науке и аэрокосмической инженерии для школ и университетов.
«Наша цель — сделать космическое образование доступным для всех школ Армении, независимо от региона или общины. С помощью этого пакета студенты получают не только теоретические знания, но и реальный инженерный опыт с использованием спутников, систем связи космических станций и технологий сбора данных.. Мы благодарим Ucom за последовательную поддержку технологического образования», — отметила основатель и директор CIPR Aerospace Мари Грачуи Богосян.
Инициатива направлена на углубление STEM-образования, формирование первых навыков в области аэрокосмической инженерии, укрепление технологического потенциала региональных школ, а также создание новых возможностей для практики и карьерного роста будущих инженеров.