Ռոյթերսի հաղորդմամբ՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Գազայում պատերազմը դադարեցնելու ԱՄՆ ծրագրի երկրորդ փուլը շատ մոտ է։
Երուսաղեմում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ լրագրողների հետ զրույցում Նեթանյահուն ասել է, որ ամսվա վերջին կարևոր բանակցություններ կանցկացնի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ՝ քննարկելու ծրագրի երկրորդ փուլի իրականացման եղանակը։
Նոյեմբերին վարչապետի գրասենյակը հայտարարել է, որ Թրամփը «շուտով» Նեթանյահուին հրավիրել է Սպիտակ տուն, սակայն այցի ճշգրիտ ամսաթիվը դեռևս որոշված չէ։
Նեթանյահուն ասել է, որ Թրամփի հետ կքննարկի, թե ինչպես վերջ դնել Համասի գերիշխանությանը Գազայում։
Իսրայելի և Համասի միջև հրադադարը ուժի մեջ է հոկտեմբերից, չնայած երկու կողմերն էլ բազմիցս մեղադրել են միմյանց հրադադարի համաձայնագիրը խախտելու մեջ։
Նեթանյահուն հայտարարել է, որ կարևոր է ապահովել, որ Համասը ոչ միայն պահպանի հրադադարը, այլև կատարի Գազայի զինաթափման և ապառազմականացման ծրագրի շրջանակներում իր պարտավորությունները։
«Ռոյթերս»-ը հաղորդում է, որ Իսրայելը պահպանել է Գազայի 53%-ի վերահսկողությունը Թրամփի ծրագրի առաջին փուլի շրջանակներում, որը նախատեսում էր Գազայում զինյալների կողմից պահվող պատանդների և Իսրայելի կողմից պահվող պաղեստինցիների ազատ արձակում։
Ըստ ծրագրի՝ երկրորդ փուլում Իսրայելը, ենթադրվում է, որ ավելի կհեռանա, քանի որ Գազայում կստեղծվի անցումային իշխանություն և կտեղակայվեն բազմազգ անվտանգության ուժեր, Համասը զինաթափվի, և կսկսվի վերակառուցումը։
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնել Գազայի վերակառուցմանը, բայց կսպասի Նեթանյահուի և Թրամփի հանդիպմանը և Վաշինգտոնի հաջորդ քայլերի վերաբերյալ պարզաբանումներին։
Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Թրամփի հետ կքննարկի նաև «խաղաղության հնարավորությունները», ակնհայտորեն նկատի ունենալով ԱՄՆ-ի ջանքերը՝ Իսրայելի և արաբական ու մուսուլմանական պետությունների միջև պաշտոնական կապեր հաստատելու ուղղությամբ։

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on Sunday that the second phase of a US plan to end the war in Gaza was close, Reuters reports.
Netanyahu, speaking to reporters alongside German Chancellor Friedrich Merz in Jerusalem, said that he would hold important discussions with US President Donald Trump at the end of the month on how to ensure the plan's second phase was achieved.
The prime minister's office in November said that Trump had invited Netanyahu to the White House "in the near future," although a date for the visit has not yet been made public.
Netanyahu said that he would discuss with Trump how to bring an end to Hamas rule in Gaza.
A ceasefire between Israel and Hamas is entering its second month, although both sides have repeatedly accused each other of violating the truce agreement.
Netanyahu said that it was important to ensure Hamas not only upholds the ceasefire but also follows through on "their commitment" to the plan to disarm and for Gaza to be demilitarized.
Israel retained control of 53% of Gaza under the first phase of Trump's plan, which involved the release of hostages held by militants in Gaza and of Palestinians detained by Israel.
According to the plan, Israel is to pull back further in the second phase as a transitional authority is established in Gaza and a multinational security force is deployed, Hamas is disarmed, and reconstruction begins.
Merz said that Germany was willing to help rebuild Gaza but would wait for Netanyahu's meeting with Trump, and for clarity on what Washington was prepared to do.
Netanyahu said that he would also discuss with Trump "opportunities for peace", an apparent reference to US efforts for Israel to establish formal ties with Arab and Muslim states.