ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցը։ Այս մասին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի հետ TRIP ծրագրի իրականացման վերաբերյալ հանդիպումից հետո՝ Վաշինգտոնից ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք քննարկվել է գերիների հարցը՝ ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ քննարկվել են և՛ երկկողմ հարցեր, և՛ TRIPP-ի հեռանկարները։ Նրա խոսքով՝ «քննարկվել են հնարավոր բոլոր խոչընդոտները, որոնք այժմ մի փոքր չեն համապատասխանում խաղաղության և համագործակցության դրական միտումներին»։ «Դա հարցերից մեկն է»,- մանրամասնել է Միրզոյանը։
Հարցին, թե արդյոք սա նշանակում է, որ քննարկվել են հնարավոր քայլերը և օգնությունը, նախարարը նշել է, որ քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող անձանց հարցը։

Глава МИД РА и госсекретарь США обсудили вопрос удерживаемых в Баку пленных армян. Об этом сообщил армянский министр Арарат Мирзоян в ходе прямого эфира из Вашингтона после встречи с госсекретарем США Марко Рубио по вопросу реализации проекта ТРИПП.
Отвечая на вопрос о том, обсуждался ли вопрос пленных, глава МИД заявил, что обсуждались и двусторонние вопросы, и перспективы ТРИПП. По его словам, «обсуждались все возможные препятствия, которые сейчас немного не соответствуют положительной тенденции мира и сотрудничества». Это один из вопросов, уточнил Мирзоян.
На вопрос, значит ли это, что обсуждались возможные шаги, содействие? Министр заявил, что обсуждался вопрос лиц, удерживаемых в Азербайджане.