2025–ի առաջին եռամսյակում ունեցել ենք 5.2 տոկոս տնտեսական աճ, երկրորդ եռամսյակում՝ 6,4, և 3–րդ եռամսյակում՝ 6.2 տոկոս. Ակնկալում ենք, որ համեմատաբար բարձր տնտեսական աճ ենք ունենալու նաև 4–րդ եռամսյակում։ Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 6–ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ համոզմունք հայտնելով, որ 4–րդ եռամսյակի թվերը 3–ից ավելի բարձր են լինելու։
Նրա խոսքով, ՀՆԱ–ն 2025–ին 85-86 տրիլիոն դրամի կարգի է լինելու. «Տնտեսական աճը 2024–ին եղել է 5,9 տոկոս, հուսով ենք, որ 2025-ին 6–ից ավելի կլինի։ ՀՆԱ–ն 2024 թվականի դոլարային արտադրությամբ արդեն հասել էր 26 միլիարդ դոլարի և կարծում ենք, որ 2025–ին այդ ցուցանիշը 28 մլրդ դոլարից ավելի կլինի։
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ–ն, դոլարային արտահայտությամբ, 2024–ին կազմել է 8556 դոլար, և կարծում ենք, որ 2025–ին 9000-ի շեմը կանցնի։ 2025-ի արդյունքները կհրապարակվեն փետրվարին»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշին, Պապոյանն ասաց, որ 2025–ին այն եղել է 9.1%, իսկ 2024–ին այն եղել է 8.3%. «Տնտեսության բոլոր ոլորտները աճել են, ծառայությունները ավելի քան 10%-ով, առևտուրը՝ 3%-ով, գյուղատնտեսությունը՝ մոտ 6%-ով, շինարարությունը՝ ավելի քան 20%ով, արդյունաբերությունը 4.7%ով, մասնավորապես մշակող արդյունաբերությունը 3.3%ով։
Արտահանման և ներմուծման կրճատում ունենք, որը պայմանավորված է պարզ ոսկու վերաարտահանման կրճատումներով, ինչպես նաև այլ ապրանքներ են որոշակիորեն կրճատվել, որոնք, այսպես ասած, սանկցիոն մեխանիզմների խստացման հետ են կապված։ Իսկ դուք գիտեք, որ ՀՀ կառավարությունը խիստ հետևում է, այսինքն ցանկացած որոշում, որ ԵՄ–ն կամ ԱՄՆ–ն ընդունում է Ռուսաստանի դեմ այս կամ այն ապրանքի հետ կապված, մենք դա անմիջապես ի գիտություն ենք ընդունում և համապատասխան որոշում ենք կայացնում։ Այդ պատճառով, օրինակ, այն, ինը 2023 թվականին Հայաստանի տարածքով գնացել է կամ 24-ին, 25-ին թույլ չենք տվել»,–ասաց նախարարը։

В первом квартале 2025 года мы зафиксировали экономический рост на уровне 5,2%, во втором квартале – 6,4%, а в третьем квартале – 6,2%. Мы ожидаем относительно высокого экономического роста и в четвертом квартале. Об этом заявил на встрече с журналистами 6 февраля министр экономики Армении Геворк Папоян, выразив уверенность в том, что показатели четвертого квартала будут выше третьего.
По его словам, ВВП в 2025 году составит около 85-86 трлн. драмов. «Экономический рост в 2024 году составил 5,9%, надеемся, что в 2025 году он будет выше 6%. ВВП в долларовом выражении в 2024 году был на уровне 26 млрд. долларов, думаем, что в 2025 году эта цифра превысит 28 млрд. долларов», - добавил Папоян.
Касаясь показателя экономической активности, он отметил, что в 2025 году он составил 9,1%, в то время как в 2024 году был на уровне 8,3%. «Все сектора экономики показали рост: сфера услуг – более чем на 10%, торговля – на 3%, сельское хозяйство – примерно на 6%, строительство – более чем на 20%, промышленность – на 4,7%. Мы наблюдаем сокращение экспорта и импорта, что обусловлено, в первую очередь, уменьшением реэкспорта золота, а также с определенным сокращением по части иных товаров. Это связано, так сказать, с ужесточением механизмов санкций. А вы знаете, что Правительство Армении ведет строгий контроль, то есть любое решение, которое принимают ЕС или США в отношении России по тому или иному товару, мы немедленно принимаем к сведению и выносим соответствующее решение», - заключил Папоян.