Կոչ ենք անում Ձեզ՝ աջակցել միջազգային այնպիսի միջոցառումների, որոնք հնարավոր կդարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձը: Արցախի ԱԺ նախագահը նամակով դիմել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Վենսին.
«Գրում եմ Ձեզ՝ որպես Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) խորհրդարանի նախագահ՝ անդրադառնալու հումանիտար ծանր անարդարության և հրատապ քաղաքական պատասխանատվության խնդրին:
2023 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչությունը բռնի տեղահանվեց իր հայրենի օրրանից: Սա ոչ թե հումանիտար տարհանում էր կամ կամավոր հեռացում, այլ երկարատև շրջափակման, հարկադրանքի և համակարգված ահաբեկման կանխատեսելի ու նպատակաուղղված հետևանք, որն իրականացվեց միջազգային հավաստի պաշտպանության բացարձակ բացակայության պայմաններում: Օրերի ընթացքում տարածաշրջանում հազարամյա արմատներ ունեցող բնիկ ժողովուրդը վերացվեց իր հայրենիքից:
Այսօր ավելի քան հարյուր հիսուն հազար հայեր ապրում են տեղահանության մեջ՝ զրկված իրենց տներից, մշակութային ու կրոնական ժառանգությունից և սեփական հողում ապահով ապրելու հիմնարար իրավունքից: Չնայած էթնիկ զտումների խորը վերքերին՝ նրանց պահանջը մնում է հստակ և միաձայն՝ միջազգայնորեն երաշխավորված անվտանգության, արժանապատվության և ինքնորոշման պայմաններում Լեռնային Ղարաբաղ անվտանգ և մշտական վերադարձի իրավունքը:
Ներկա իրավիճակը որպես խաղաղության հիմք ներկայացնելու ցանկացած փորձ պատրանք է: Ուժի կիրառման, ժողովրդագրական վերաձևումների և մի ամբողջ ժողովրդի տարհանման միջոցով պարտադրված խաղաղությունը չի կարող լինել կայուն կամ արդար: Հարավային Կովկասում տևական խաղաղությունը պահանջում է պատասխանատվություն միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումների համար, տեղահանված բնակչության իրավունքների վերականգնում և նրանց կամավոր ու անվտանգ վերադարձը հնարավոր դարձնող հստակ մեխանիզմներ:
Նույնքան տագնապալի են Բաքվում տեղի ունեցող վերջին զարգացումները: Լեռնային Ղարաբաղի նախկին քաղաքական և ռազմական առաջնորդները դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման՝ այնպիսի գործընթացների արդյունքում, որոնք հեռու են նույնիսկ պատշաճ դատական ընթացակարգի ամենատարրական չափանիշներից: Այս քաղաքականապես մոտիվացված դատավարությունները ոչ թե արդարադատություն են, այլ վրեժխնդրություն: Քանի դեռ հայ պատանդներն ապօրինաբար պահվում են անազատության մեջ, հաշտության կամ խաղաղության մասին ցանկացած հռետորաբանություն դատարկ է: Նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումն անկյունաքարային է:
Խորին և շարունակական մտահոգության առարկա է հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած անձանց անորոշ ճակատագիրը։ Սա բացառապես հումանիտար խնդիր է, որն ուղղակիորեն առնչվում է սեփական հարազատների մասին տեղեկություն ստանալու ընտանիքների հիմնարար իրավունքին։ Այս համատեքստում անկյունաքարային ենք համարում Ձեր և միջազգային կառույցների գործուն ներգրավվածությունը՝ անհայտ կորածների ճակատագրերի պարզման թափանցիկ ու արդյունավետ մեխանիզմներ ներդնելու և գործարկելու հարցում։
Միացյալ Նահանգները պատմականորեն հանդես է եկել որպես մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքի և այն սկզբունքի պաշտպան, որ սահմանները և խաղաղությունը չեն կարող վերագծվել ուժի միջոցով: Ուստի մենք կոչ ենք անում Ձեզ՝ անցնել մտահոգության արտահայտություններից և ակտիվորեն աջակցել միջազգային այնպիսի միջոցառումների, որոնք կապահովեն պատասխանատվությունը, կպաշտպանեն տեղահանված բնակչությանը և հնարավոր կդարձնեն Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգ վերադարձը:
Այս անարդարությունը չլուծելը վտանգավոր նախադեպ ստեղծելու ռիսկ է պարունակում, այն է՝ էթնիկ զտումները կարող են պարգևատրվել քաղաքական կարգավորմամբ: Ընդհակառակը, դրան անդրադառնալը հզոր ազդակ կլինի առ այն, որ խաղաղությունը, տևական լինելու համար, պետք է հիմնված լինի արդարության, իրավունքի և մարդկային արժանապատվության վրա»:

Призываем Вас принять такие международные меры, которые позволят армянам Нагорного Карабаха безопасно вернуться на Родину. Об этом говорится в письме председателя парламента Арцаха Ашота Даниеляна вице-президенту США Дж. Д. Вэнсу.
«В сентябре 2023 года все армянское население Нагорного Карабаха было насильственно перемещено со своей Родины. Это была не гуманитарная эвакуация или добровольный отъезд, а предсказуемое и целенаправленное следствие длительной блокады, принуждения и систематического террора, осуществляемых в условиях полного отсутствия действенных международных гарантий защиты.
Сегодня свыше 150 000 армян живут в условиях вынужденного переселения, лишенные своих домов, культурного и религиозного наследия, а также фундаментального права безопасно жить на собственной земле. Несмотря на глубокие раны этнических чисток, их требование остается четким и единым - право на безопасное и постоянное возвращение в Нагорный Карабах при условиях международно гарантированной безопасности, достоинства и самоопределения.
Любые попытки представить нынешнюю ситуацию как основу для мира являются иллюзией. Мир, навязанный силой, демографическими изменениями и изгнанием целого народа, не может быть ни устойчивым, ни справедливым. Долговременный мир на Южном Кавказе требует привлечения к ответственности за грубейшие нарушения международного права, восстановления прав перемещенного населения и создания четких механизмов, обеспечивающих их добровольное и безопасное возвращение.
Не менее тревожными являются последние события в Баку. Бывшие политические и военные руководители Нагорного Карабаха приговорены к пожизненному лишению свободы в результате процессов, далеких даже от элементарных стандартов надлежащего судебного порядка. Эти политически мотивированные судебные процессы - не правосудие, а акт мести. Пока армянские заложники незаконно удерживаются в заключении, любые разговоры о примирении или мире лишены смысла. Их немедленное и безусловное освобождение является краеугольным вопросом.
Серьезную обеспокоенность вызывает также неопределенная судьба лиц, без вести пропавших в результате конфликта.
Соединенные Штаты исторически выступали защитником прав человека, международного права и принципа, согласно которому границы и мир не могут перекраиваться силой. В связи с этим мы призываем Вас перейти от выражения обеспокоенности к активной поддержке международных мер, которые обеспечат ответственность, защитят перемещенное население и сделают возможным безопасное возвращение армян Нагорного Карабаха.
Игнорирование этой несправедливости создает опасный прецедент - риск того, что этнические чистки могут быть вознаграждены политическим урегулированием. Напротив, разрешение всего этого станет мощным сигналом о том, что длительный мир должен основываться на справедливости, праве и человеческом достоинстве», - говорится в письме.