Փետրվարի 28-ին իրանական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության (ԻԻՀ) արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչիի հեռախոսազրույցը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Իրանի նախարարը զեկուցել է Իրանի ղեկավարության կողմից ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ագրեսիան հետ մղելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի մասին, որը կրկին խաթարել է իրանական միջուկային ծրագրի խաղաղ կարգավորման բանակցությունները: Նա հայտարարել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շտապ նիստ գումարելու ծրագրերի մասին:
Սերգեյ Լավրովը դատապարտել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ իրականացված ռազմական հարձակումը, որը խախտում է միջազգային իրավունքի սկզբունքներն ու նորմերը և լիովին անտեսում տարածաշրջանային ու գլոբալ կայունության ու անվտանգության համար սպասվող ծանր հետևանքները։ Նա մատնանշել է Իսլամական Հանրապետության դեմ հարձակումներն անհապաղ դադարեցնելու և իրավիճակը քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման հուն վերադարձնելու անհրաժեշտությունը։ Նա նշել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում, նպաստելու միջազգային իրավունքի, փոխադարձ հարգանքի և շահերի հավասարակշռության վրա հիմնված խաղաղ լուծումների որոնմանը։

On February 28, at the initiative of the Iranian side, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov held a phone conversation with Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation reported.
The Iranian minister briefed his counterpart on steps taken by Iran’s leadership to repel what he described as U.S. and Israeli aggression, which he said had once again derailed negotiations on a peaceful settlement of the situation surrounding Iran’s nuclear program. He also informed Lavrov of plans to urgently convene a meeting of the UN Security Council.
Lavrov condemned what he called an unprovoked armed attack by the United States and Israel on Iran, carried out in violation of the principles and norms of international law and with complete disregard for the serious consequences for regional and global stability and security. He stressed the need for an immediate cessation of attacks against the Islamic Republic and a return to a political and diplomatic track.
Lavrov also noted Russia’s readiness — including within the UN Security Council — to assist in finding peaceful solutions based on international law, mutual respect and a balance of interests.