ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը լրագրողներին դիմել է իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ Իրանի թեմայով իր հեռախոսազրույցի ժամանակ, հաղորդում է Axios-ը։
Ըստ Թրամփի՝ նա «շատ լավ զրույց» է ունեցել Պուտինի հետ։
«Նա ցանկանում է օգտակար լինել [Իրանի հետ հարաբերություններում]։ Ես նրան ասել եմ, որ դուք կարող եք ավելի օգտակար լինել՝ դադարեցնելով պատերազմը Ուկրաինայում», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը իր ամերիկացի գործընկեր Դոնալդ Թրամփի հետ քննարկել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը և Ուկրաինայի խաղաղության գործընթացը։
«Շեշտը դրվել է Իրանի հետ հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակի և ԱՄՆ ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ուկրաինական խաղաղության շուրջ ընթացող երկկողմ բանակցությունների վրա», - լրագրողներին ասել է նա։
Պուտինը մի շարք գաղափարներ է արտահայտել՝ ուղղված Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի արագ քաղաքական և դիվանագիտական կարգավորմանը։ Թրամփն իր հերթին իր գնահատականն է տվել Իսրայելի հետ համատեղ գործողության համատեքստում։

According to Trump, he had a very good conversation with Putin.
“He wants to be helpful [in relations with Iran]. I said, 'You could be more helpful by getting the Ukraine-Russia war over with,’” the US president said.
Earlier, Russian presidential aide Yuri Ushakov reported that Russian President Vladimir Putin discussed the situation in the Middle East and the peace process in Ukraine with his American counterpart Donald Trump.
The emphasis was on the situation surrounding the conflict with Iran and the ongoing bilateral talks on Ukrainian peace with the participation of US representatives, Ushakov had told reporters.
Putin expressed a number of ideas aimed at a quick political and diplomatic settlement of the situation in the Middle East. Trump, in turn, gave his assessment in the context of joint action with Israel.
According to Ushakov, the phone conversation took place at the initiative of the American president and lasted about an hour.