Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Միացյալ Արաբական Էմիրությունների նախագահ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանը հեռախոսազրույցի ընթացքում լուրջ մտահոգություն են հայտնել Մերձավոր Արևելքում ռազմաքաղաքական իրավիճակի շարունակական վատթարացման, քաղաքացիական բնակչության զոհերի և էներգետիկ, արդյունաբերական և այլ քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ոչնչացման վերաբերյալ։
Կրեմլը հայտնել է, որ ընդգծվել է ռազմական գործողությունների արագ դադարեցման և հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու քաղաքական ու դիվանագիտական ջանքերի ակտիվացման կարևորությունը՝ հարգելով տարածաշրջանի բոլոր պետությունների օրինական շահերը, որոնց հետ Ռուսաստանը ավանդաբար պահպանում է բարեկամական և փոխշահավետ հարաբերություններ։
Առաջնորդները նշել են ռուս-ԱՄԷ համագործակցության և շփումների բարձր մակարդակը, որոնք հաջողությամբ զարգանում են բազմաթիվ ոլորտներում։

В ходе телефонного разговора президент России Владимир Путин и президент Объединенных Арабских Эмиратов Мухаммед Бен Заид Аль Нахайян во время телефонного разговора выразили серьезную озабоченность продолжающейся деградацией военно-политической обстановки на Ближнем Востоке, гибелью мирных жителей, разрушением энергетической, промышленной и иной гражданской инфраструктуры.
Как сообщает Кремль, акцентирована важность скорейшего прекращения боевых действий и активизации политико-дипломатических усилий по мирному урегулированию конфликта при соблюдении законных интересов всех государств региона, с которыми Россия традиционно поддерживает дружественные и обоюдовыгодные отношения.
Лидеры отметили высокий уровень российско-эмиратского сотрудничества и контактов, которые успешно развиваются на многих направлениях.