ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չորեքշաբթի երեկոյան կդիմի ազգին՝ Իրանի պատերազմի վերաբերյալ «կարևոր նորություններ» հայտնելու համար, հայտարարել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլայն Լիվիտը սոցիալական ցանցերում։
Լիվիտը չի ներկայացրել Թրամփի սպասվող ելույթի մասին լրացուցիչ մանրամասներ։ Նրա ելույթը նախատեսված է ժամը 21:00-ին (արևելյան ժամանակով), ըստ NBC News-ի։
Երեքշաբթի առավոտյան Թրամփը NBC News-ին տված հեռախոսազրույցում քննարկել է պատերազմը՝ նշելով, որ «մենք հիանալի ենք գործում» և որ հակամարտությունը «ավարտվում է»։ Ավելի ուշ նա լրագրողներին ասել է, որ ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ն «կհեռանա» Իրանից երկու-երեք շաբաթվա ընթացքում՝ հավելելով, որ Իրանին անհրաժեշտ չէ համաձայնության գալ ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի ավարտի համար։
Այնուամենայնիվ, մեկ օր առաջ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն բանակցություններ է վարում Իրանի հետ, և որ առաջընթաց է գրանցվել։ Նա նաև սպառնացել է իրանական ենթակառուցվածքներով, եթե պատերազմը դադարեցնելու և Հորմուզի նեղուցը վերաբացելու համաձայնագիր չկնքվի։ Իրանը հայտարարել է, որ չի բանակցություններ վարում Միացյալ Նահանգների հետ։
Պատերազմն այժմ իր երկրորդ ամիսն է։ Գործողությանը ծանոթ ամերիկացի պաշտոնյայի խոսքով՝ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-Իսրայել հարվածների սկսվելուց ի վեր տասներեք ամերիկացի զինծառայող է զոհվել, իսկ մոտ 350-ը՝ վիրավորվել։
Այս ամիս NBC News-ը հաղորդել է, որ Թրամփին բազմիցս առաջարկվել է դուրս գալ պատերազմից, սակայն նա մերժել է բոլոր առաջարկները։ ԱՄՆ-ում սպառողները զգում են հակամարտության ֆինանսական ազդեցությունը։ Երեքշաբթի օրը բենզինի մեկ գալոնի միջին գինը գերազանցել է 4 դոլարը՝ հասնելով 2022 թվականից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին, քանի որ Իրանը շարունակում է փակել Հորմուզի նեղուցը, որով անցնում է աշխարհի նավթի մեկ հինգերորդ մասը։
Ամերիկացիները դժգոհություն են հայտնել նավթի բարձր գներից, և հասարակական կարծիքի հարցումները ցույց են տալիս, որ ընտրողները դժգոհ են Թրամփի կողմից տնտեսության կառավարումից։ Թրամփի վերջին ելույթը ազգին տեղի է ունեցել դեկտեմբերին, երբ նա պաշտպանել է իր տնտեսական գործունեությունը։

Президент США Дональд Трамп обратится к нации в среду вечером, чтобы сообщить «важные новости» о войне в Иране, сообщила в социальных сетях пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт.
Ливитт не предоставила более подробной информации о том, что, как ожидается, скажет Трамп. Его выступление запланировано на 9 часов вечера по восточному времени, сообщает NBC News.
Трамп обсудил войну в телефонном интервью NBC News во вторник утром, заявив, что «у нас все отлично» и что конфликт «подходит к концу». Позже он заявил журналистам, что ожидает, что США «уйдут» из Ирана в течение двух-трех недель, добавив, что Ирану не обязательно заключать сделку с США, чтобы война закончилась.
Тем не менее за день до этого Трамп заявил, что США ведут переговоры с Ираном и что в них достигнут прогресс. При этом он также пригрозил иранской инфраструктуре, если соглашение о прекращении войны и возобновлении открытия Ормузского пролива не будет достигнуто. Иран заявил, что не ведет никаких переговоров с США.
Война продолжается уже второй месяц. По словам американского чиновника, знакомого с ходом операции, тринадцать военнослужащих США были убиты и почти 350 получили ранения с начала американо-израильских ударов 28 февраля.
В этом месяце телеканал NBC News сообщил, что Трампу неоднократно предлагали отказаться от участия в войне, но он отклонял все предложения. В США потребители ощущают финансовые последствия конфликта. Средняя цена за галлон бензина во вторник превысила 4 доллара, достигнув самого высокого уровня с 2022 года, поскольку Иран продолжает перекрывать Ормузский пролив, через который проходит пятая часть мировой нефти.
Американцы выразили свое недовольство высокими ценами на нефть, а опросы общественного мнения показывают, что избиратели недовольны тем, как Трамп управляет экономикой. Последнее обращение Трампа к нации в прайм-тайм состоялось в декабре, когда он защищал свои достижения в области экономики.