Մեծագույն խոնարհությամբ ուրախ եմ հայտարարել, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, իրենց դաշնակիցների հետ միասին, համաձայնության են եկել անհապաղ հրադադարի շուրջ ամենուր, ներառյալ՝ Լիբանանում և այլ երկրներում, որն ուժի մեջ կմտնի անմիջապես, հայտարարել է Պակիստանի վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը։
«Ես ջերմորեն ողջունում եմ այդ իմաստուն ժեստը և խորին երախտագիտություն եմ հայտնում երկու երկրների ղեկավարությանը։ Ես նրանց պատվիրակություններին հրավիրում եմ Իսլամաբադ՝ ուրբաթ, 2026 թվականի ապրիլի 10-ին՝ շարունակելու բանակցությունները՝ բոլոր վիճել:ի խնդիրները կարգավորելու համար վերջնական համաձայնագրի կնքման նպատակով։ Երկու կողմերն էլ ուշագրավ իմաստություն և հասկացողություն են ցուցաբերել և շարունակում են կառուցողականոր կերպով ներգրավվել խաղաղության և կայունության գործի առաջխաղացման գործում։ Մենք անկեղծորեն հույս ունենք, որ Իսլամաբադի բանակցությունները հաջողությամբ կավարտվեն կայուն խաղաղության հասնելու գործում, և մենք անհամբեր սպասում ենք առաջիկա օրերին ավելի շատ լավ լուրեր հաղորդելուն»,- Х սոցիալական ցանցում գրել է Շարիֆը։

With the greatest humility, I am pleased to announce that the Islamic Republic of Iran and the United States of America, along with their allies, have agreed to an immediate ceasefire everywhere including Lebanon and elsewhere, EFFECTIVE IMMEDIATELY, Pakistani Prime Minister Shehbaz Sharif said in a statement on X.
“I warmly welcome the sagacious gesture and extend deepest gratitude to the leadership of both the countries and invite their delegations to Islamabad on Friday, 10th April 2026, to further negotiate for a conclusive agreement to settle all disputes.
Both parties have displayed remarkable wisdom and understanding and have remained constructively engaged in furthering the cause of peace and stability. We earnestly hope, that the ‘Islamabad Talks’ succeed in achieving sustainable peace and wish to share more good news in coming days!" the Pakistani premier added.