Ջիբութիի գործող նախագահ Իսմայիլ Օմար Գելեն հավաքել է 97,8 տոկոս ձայն եւ վերընտրվել վեցերորդ ժամկետի համար անընդմեջ։ Այս մասին ապրիլի 11-ին տեղեկացրել է Reuters գործակալությունը։
Ջիբութիում ապրում է մոտ 1 մլն մարդ։ Երկիրը գտնվում է  Ադենի ծոցի ափին, Կարմիր ծով մուտքի մոտ։ Այստեղ կան ԱՄՆ, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի եւ Ճապոնիայի ռազմակայաններ։
Հաղթանակից հետո Գելեն Х սոցցանցի իր էջում հրապարակել է  իր լուսանկարը, որը մակագրել է ֆրանսերեն «RÉÉLU» բառով, որը թարգմանվում է՝ «վերընտրվել եմ»։
«78-ամյա Գելեի հաղթանակը, որը 1999թ․ ընտրվել է իր քեռու՝ Հասան Գուլեդ Ապտիդոնի իրավահաջորդի պաշտոնում եւ որի կուսակցությունը գերիշխում է ազգային ինստիտուտներում, երբեք կասկածներ չի հարուցել»,- նշվել է հրապարակման մեջ։
Գործակալությունը նշել է, որ անցած տարվա հոկտեմբերին  խորհրդարանը քվեարկել է նախագահի թեկնածուների համար 75-ամյա տարիքային սահմանափակման չեղարկման օգտին, ինչպես նաեւ չեղարկել է հանրաքվեն, որը մինչ այդ անհրաժեշտ էր նոր սահմանադրության հաստատման համար։ Երկու հիմնական ընդդիմադիր կուսակցությունները բոյկոտել են ընտրությունները։

Incumbent Djibouti President Ismail Omar Guelleh won 97.8% of the vote and was re-elected for a sixth consecutive term, Reuters reported on April 11.
Djibouti, home to fewer than one million people, is situated on the Gulf of Aden at the entrance to the Red Sea and hosts military bases belonging to the United States, China, France, Italy, and Japan.
Following his victory, Guelleh posted a photo of himself on X with the French caption "RÉÉLU" — meaning "re-elected."
Reuters notes that the 78-year-old's win was never in doubt: Guelleh has held office since 1999, when he was elected to succeed his uncle Hassan Gouled Aptidon, and his party dominates the country's national institutions.
The agency adds that last October, parliament voted to abolish the 75-year age limit for presidential candidates and also scrapped a referendum previously required to approve a new constitution. The two main opposition parties boycotted the election.