Ռուսաստանը հույս ունի, որ Մերձավոր Արևելքի շուրջ բանակցությունները կշարունակվեն, և կհաջողվի խուսափել ուժի կիրառումից։ Դրա մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ռուսական ТАСС գործակալությունը։
Ըստ նրա՝ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը դեռևս շատ փխրուն է և գործնականում անկանխատեսելի։
«Ռուսաստանը դեռևս միջնորդ չէ Մերձավոր Արևելքի բանակցություններում, սակայն պատրաստ է տրամադրել ցանկացած անհրաժեշտ օգնություն։ Մերձավոր Արևելք ուժային սցենարի վերադարձի դեպքում, համաշխարհային տնտեսության և տարածաշրջանային անվտանգության համար հետևանքները ավելի ծանր կլինեն»,- նշել է Պեսկովը։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանը ձգտում է երկխոսության այլ երկրների հետ, սակայն հիմնականում փոխադարձություն չի նկատվել Եվրոպայում։
Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչը հավելել է, որ Ռուսաստանը մնում է պատասխանատու և շատ կարևոր խաղացող համաշխարհային էներգետիկ շուկաներում, և այդ առումով ՌԴ-ի ծավալները շատ դժվար է անտեսել։

Россия надеется, что переговоры по Ближнему Востоку продолжатся и удастся избежать возвращения к силовому сценарию. Об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передает ТАСС.
По его словам, ситуация на Ближнем Востоке пока очень хрупкая, практически непредсказуемая.
«РФ пока не является посредником в переговорах по Ближнему Востоку, но готова оказать любое востребованное содействие. В случае возвращения к силовому сценарию на Ближнем Востоке последствия для мировой экономики и региональной безопасности будут еще хуже», - отметил он.
По его словам, Россия ищет диалога с другими странами, но пока чаще всего это не находит взаимности в Европе.
Песков добавил, что Россия остается ответственным и очень важным игроком на мировых энергетических рынках, объемы РФ очень трудно не принимать во внимание.