Այսօր Վաշինգտոնում մեկնարկում է Իսրայել-Լիբանան բանակցությունների հերթական փուլը։ AFP-ի փոխանցմամբ՝ Բեյրութը պատրաստվում է հանդես գալ միջնորդությամբ՝ առաջարկելով ևս մեկ ամսով երկարաձգել առաջիկա օրերին սպառվող հրադադարի ռեժիմը։
Գործակալությունը, հղում անելով «Հեզբոլլահի» անանուն ներկայացուցչին, հայտնում է, որ շարժումը կարող է համաձայնել ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ընթացող անուղղակի բանակցություններին։
Իսրայելի արտգործնախարար Գիդեոն Սաարը նշել է, որ Թել Ավիվը Լիբանանի հետ «լուրջ տարաձայնություններ» չունի։ Նրա ձևակերպմամբ՝ խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման հիմնական խոչընդոտը հենց «Հեզբոլլահն» է։
Չնայած գործող 10-օրյա հրադադարին՝ կողմերը մի շարք խախտումներ են արձանագրել։ Հաղորդվում է Լիբանանի տարածքին հասցված նոր հարվածների և խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերի մասին. մահացածների թվում է նաև լրագրող Ամալ Խալիլը։ Լիբանանի իշխանությունների տվյալներով՝ մարտ ամսից ի վեր էսկալացիայի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է առնվազն 2454-ի։

Представители Израиля и Ливана проведут новый раунд переговоров в Вашингтоне позже сегодня. По данным AFP, Бейрут намерен запросить продление перемирия ещё на один месяц, так как его срок истекает в ближайшие дни.
Ссылаясь на неназванного представителя из «Хезболла», агентство сообщает, что движение может согласиться на непрямые переговоры при посредничестве США в рамках текущего диалога.
Глава МИД Израиля Гидеон Саар заявил, что у Израиля нет «серьёзных разногласий» с Ливаном, назвав «Хезболлу» главным препятствием для мира и нормализации отношений.
Несмотря на действующее 10-дневное перемирие, стороны продолжают фиксировать нарушения: сообщается о новых ударах по территории Ливана и жертвах среди гражданского населения, включая гибель журналистки Амаль Халиль. По данным ливанских властей, с начала эскалации в марте число погибших достигло не менее 2 454 человек.