Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը 2012 թվականից սկսած իր ապրիլի 24–ի հերթական նույնաբովանդակ ուղերձն է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքին եւ Թուրքիայի հայ համայնքին։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»–ը, Թուրքիայի նախագահի ուղերձն ընթերցվել է Ստամբուլի հայկական Սուրն Հակոբ եկեղեցում ապրիլի 24–ի նահատակների համար մատուցվող պատարագի ժամանակ։
Էրդողանի ուղերձում նշել է, որ մեկ անգամ եւս ցավակցում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիների դժվարին պայմաններում մահացած հայերի թոռներին։ Նա նշել է, թե Օսմանյան կայսրության փլուզման տարիներին օսմանյան բոլոր ժողովուրդները մեծ տառապանքներ ունեցել՝ շեշտելով, թե այդ ժամանակ նաեւ Օսմանյան հայ քաղաքացիներն են մեծ ցավեր կրել։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has sent his routine April 24 message, consistent in content since 2012, to the Armenian Patriarch of Constantinople and the Armenian community of Turkey.
As reported by the Istanbul-based Armenian newspaper "Agos," the Turkish President's message was read during a liturgy served for the martyrs of April 24 at the Holy Jacob (Surb Hakob) Armenian Church in Istanbul.
In his message, Erdogan noted that he once again offers his condolences to the grandchildren of the Armenians who died under the difficult conditions of World War I. He stated that during the years of the collapse of the Ottoman Empire, all Ottoman peoples endured great suffering, emphasizing that Ottoman Armenian citizens also experienced great pain during that time.