Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն տարեկան բժշկական զեկույցում հայտնել է, որ 2024թ․ վերջին ենթարկվել է շագանակագեղձի չարորակ ուռուցքի հեռացման վիրահատության։
Նա ասել է, որ 1 սմ-ից փոքր չափի ուռուցքը հայտնաբերվել է պլանային հետազոտության ժամանակ։ Հետագա հետազոտությունները ցույց են տվել, որ հիվանդությունը գտնվում է վաղ փուլում եւ մետաստազներ չի տվել։
Նեթանյահուն նշել է, որ դեկտեմբերի 29-ին կատարված վիրահատությունը հաջող է անցել եւ ամբողջությամբ վերացրել է ուռուցքը։ Նա ավելացրել է, որ բուժումն ավարտվել է առանց բարդությունների։
Վարչապետը նաեւ հայտնել է, որ որոշել է մոտ երկու ամսով հետաձգել տեղեկատվության հրապարակային հրապարակումը՝ հաշվի առնելով Իրանի հետ շարունակվող ռազմական հակամարտությունը։
Նա ասել է, որ բժիշկներն իրեն առաջարկել են երկու տարբերակ՝ դիտարկում կամ ակտիվ բուժում, եւ նա ընտրել է վերջինը։ Նեթանյահուն ընդգծել է, որ ներկայում իրեն լավ է զգում եւ լիովին ապաքինվել է։

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху сообщил в своём ежегодном медицинском отчёте, что в конце 2024 года перенёс операцию по удалению злокачественной опухоли предстательной железы.
По его словам, образование размером менее 1 см было выявлено во время планового обследования. Дальнейшие анализы показали раннюю стадию заболевания без метастазов.
Нетаньяху отметил, что операция, проведённая 29 декабря, прошла успешно и полностью устранила проблему. Он добавил, что лечение было завершено без осложнений.
Премьер-министр также сообщил, что решил отложить публичное раскрытие информации примерно на два месяца, учитывая ситуацию с военными действиями с Ираном.
По его словам, врачи предложили два варианта — наблюдение или активное лечение, и он выбрал второй вариант. Нетаньяху подчеркнул, что сейчас чувствует себя хорошо и полностью восстановился.