2025 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման գնացած 10 եպիսկոպոսները հայտարարություն էին տարածել, որով կոչ էին արել քաղաքացիներին 2025 թվականի դեկտեմբերի 18-ին՝ ժամը 17:00-ին, միանալ իրենց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և պահանջել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրաժարականը: Այս մասին Facebook–ի իր էջում գրել է փաստաբան, Մայր Աթոռի ներկայացուցիչ Արա Զոհրաբյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Դեկտեմբերի 18-ին Նիկոլ Փաշինյանի հրահրած հրաժարականի գործողության համար ներկայացած անձինք Մայր Տաճարի մոտ դրսևորել էին խուլիգանական վարքագիծ:
Այդ ամոթալի դեպքի կապակցությամբ հաղորդում էր ներկայացվել, որի քննարկմամբ քննչական մարմինը որոշել էր քրեական վարույթ չնախաձեռնել: Դատախազությունը մերժել էր քննչական մարմնի այդ ապօրինի դիրքորոշման դեմ ներկայացված բողոքը:
Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Սերժ Ռուշանյան) որոշել է բավարարել բողոքը՝ վարույթի հանրային մասնակիցներին ՊԱՐՏԱՎՈՐԵՑՆԵԼՈՎ ՆԱԽԱՁԵՌՆԵԼ ՔՐԵԱԿԱՆ ՎԱՐՈՒՅԹ և իրականացնել նախաքննություն:
Դատարանն արձանագրել է, որ որ վարույթ չնախաձեռնելու հետևանքով ենթադրյալ հանցանքի կապակցությամբ չեն ձեռնարկվել ողջամիտ քայլեր, որոնք օբյեկտիվ դիտորդին համոզիչ կերպով հնարավորություն կընձեռեին լիարժեք պատկերացում կազմել դեպքի իրական հանգամանքների վերաբերյալ, հետևաբար՝ վարույթի հանրային մասնակիցների կողմից կայացված վարութային ակտերը հիմնավոր չեն:
Դատարանն արձանագրել է նաև, որ հաղորդմամբ ներկայացված տվյալներն առ այն, որ անձը «2025 թվականի դեպտեմբերի 18-ին բարձրանալով Մայր Տաճարի սյուների վրա, ագրեսիվ վարքով փորձել էր ցատկել Մայր Աթոռից դուրս եկող եկեղեցականների թափորի վրա, որի մեջ էր նաև Ամենայն Հայոց Հայրապետը, սակայն հանդիպելով եկեղեցու մուտքի մոտ գտնվող հոգևորականների և հավատացյալների դիմադրությանը, որոնք նրան կոչ էին անում իջնել Մայր Տաճարի պատերի վրայից և հեռանալ այդտեղից, վեճի է բռնվել այդ անձանց հետ: Չկարողանալով իր նպատակին հասնել, Մայր Տաճարի սյան վրայից իջնելու ընթացքում հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելով, ընդգծելով սեփական անձի առավելությունը, Տավրոս Սափեյանը գոռում է հոգևորականների վրա, ասելով՝ «դու պտի ինձ չասես», այնուհետև թեքվելով դեպի մյուս անձանց, հայհոյում է, ասելով՝ «լսի, այ բ...ի տղա», պարունակում են առերևույթ հանցանքի հատկանիշներ, որին ողջամտորեն կարող է տրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածին համապատասխանելու նախնական իրավական գնահատական:»:
Դատարանն ընդգծել է, որ «սույն դեպքում էական նշանակություն ունի այն հանգամանքը, թե հաղորդմամբ նշված գործողությունները որտեղ են կատարվել, քանի որ կատարման վայրը խուլիգանության հանցակազմի համար նախնական իրավական գնահատական տալու տեսանկյունից ունի վճռորոշ դեր: Մասնավորապես, հաղորդման մեջ ներկայացված փաստական հանգամանքների վերլուծությունից ակնհայտ է դառնում, որ անձը, բարձրանալով Մայր Տաճարի սյան վրա, սեռական բնույթի հայհոյանք է հնչեցրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում` մարդկանց բազմության ներկայությամբ»,- նշել է Զոհրաբյանը։

Суд обязал инициировать уголовное производство по факту инцидента у кафедрального собора Эчмиадзина. Об этом сообщил адвокат, представитель Первопрестольного Эчмиадзина Ара Зограбян на своей странице в Facebook.
«17 декабря 2025 года 10 епископов, прибывших на встречу с Николом Пашиняном, выступили с заявлением, призывающим граждан присоединиться к ним у Первопрестольного Эчмиадзина 18 декабря 2025 года в 17:00 и потребовать отставки Католикоса всех армян. 18 декабря лица, явившиеся на спровоцированную Николом Пашиняном акцию, вели себя хулигански возле собора. По факту этого позорного инцидента было составлено заявление, после чего следственный орган принял решение не возбуждать уголовное дело. Прокуратура отклонила жалобу.
Суд первой инстанции Армавирской области (судья Серж Рушанян) принял решение удовлетворить жалобу, ОБЯЗАВ участников разбирательства ИНИЦИИРОВАТЬ УГОЛОВНОЕ ДЕЛО и провести предварительное расследование», - сообщил адвокат. Он отметил, что по мнению суда не были предприняты разумные шаги в отношении предполагаемого преступления, которые позволили бы объективному наблюдателю составить полное представление о реальных обстоятельствах инцидента. Суд также отметил, что представленная в докладе информация о том, что 18 декабря 2025 года, забравшись на колонны кафедрального, Т.С. пытался запрыгнуть на процессию священнослужителей, покидающих собор, в которой также находился Патриарх всех армян, но, встретил сопротивление духовенства и верующих у входа в церковь, которые призывали его спуститься со стены и уйти, вступил с ними в спор. Не сумев достичь своей цели, спускаясь с колонны, Таврос Сапеян использует в адрес священнослужителей и прихожан матерную лексику. Суд счел, что эти действия содержат элементы преступления, предусмотренное статьей 297 Уголовного кодекса Республики Армения.
Суд подчеркнул, что «в данном случае факт совершения действий, упомянутых в докладе, имеет существенное значение, поскольку место совершения играет решающую роль в предварительной правовой оценке преступления как хулиганства. В частности, из анализа фактических обстоятельств, представленных в докладе, становится очевидным, что лицо, забравшись на колонну собора Первопрестольного Эчмиадзина, озвучило матерные выражения в присутствии толпы людей», — отметил Зограбян.