2011 թվականին Հայաստանում հանցավորության 7,1% աճ է գրանցվել: Նախորդ տարի գրանցվել է 16572 դեպք` 2010 թվականի 15477-ի դիմաց: Այս մասին հայտնել է Հայաստանի գլխավոր դատախազի տեղակալ Մնացական Սարգսյանն, այսօր` փետրվարի 24-ին տեղի ունեցած, Հայաստանի գլխավոր դատախազության ընդլայնված նիստում:
Ընդ որում, 67 դեպքով կամ 2%-ով ավելացել է մարդկանց դեմ կատարված հանցագործությունների թիվը (3432 – 3499), որը կազմել է հանցավորության ընդհանուր թվի 21%-ը: Գրանցվել է սպանությունների (41-60), սպանությունների փորձի (27-29), առողջությանը կանխամտածված վնաս հասցնելու (1353-1359), այդ թվում` ծանր վնաս` (167-170), թրաֆիքինգի (13-16) աճ:
Միաժամանակ նվազել է սեռական անձեռնմխելիության դեմ հանցանքների ցուցանիշը (82-71):
Հայաստանում նախորդ տարի մարդու նկատմամբ հանցանք են գործել 182 անչափահասներ, 679 կանայք, 68 արտասահմանցիներ եւ նախկինում դատապարտված 100 անձինք:

В 2011 году в Армении зарегистрирован рост преступности на 7,1%. В прошедшем году зарегистрировано16 572 преступления против 15 477 в 2010 году. Об этом сообщил заместитель генерального прокурора Армении Мнацакан Саркисян на состоявшемся 24 февраля расширенном заседании коллегии Генеральной прокуратуры Армении.
В том числе на 67 случаев, или 2%, больше зарегистрировано преступлений против человека (3432 – 3499), что составило 21% от общего числа преступлений. Зарегистрирован рост убийств (41-60), попыток убийства (27-29), умышленного нанесения вреда здоровью (1353-1359), в том числе тяжкого вреда (167-170), траффикинга (13-16). В то же время, снизился показатель преступлений против сексуальной неприкосновенности (82-71).
В минувшем году преступления против человека в Армении совершили 182 несовершеннолетних, 679 женщин, 68 иностранцев и 100 лиц, ранее осужденных.