«Օրինաց երկիր» կոալիցիոն կուսակցությունը Հայաստանում մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին մտադիր է հավաքել ձայների առնվազն 10%-ը: Այս մասին, այսօր` փետրվարի 24-ին, լրագրողներին հայտնել է «Օրինաց երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Մհեր Շահգելդյանը: Ըստ նրա` մարտի 3-ի համագումարին կուսակցությունը կհրապարակի իր համամասնական ցուցակը, ինչպես նաեւ համամասնական թեկնածուների անունները, որոնց նախատեսված թիվը շուրջ 15 – 20 կլինի:
«Ոչ մի կանխատեսում չեմ ուզում անել, ամեն ինչ կախված կլինի քաղաքացիների կամքից: Սակայն տարբեր հարցումները, ընդ որում նաեւ մեր կողմից արված, վկայում են, որ կուսակցությունը կհավաքի առնվազն 10%», – ասել է Շահգելդյանը:
Հիշեցնենք, որ 2007 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին «Օրինաց երկիրը» հավաքել էր ձայների ընդամենը 6,8% եւ խորհրդարանում ստացել 8 մանդատ: Մեծամասնական ընտրատեղամասերում կուսակցությունը մանդատներ չէր ստացել:
Այն հարցին, թե կփորձի «Օրինաց երկիրն» ինչ-որ ձեւով խորհրդարան մտցնել գործարար պատգամավորների, Շահգելդյանը պատասխանել է, որ նախընտրական ցուցակ կազմելիս կուսակցությունն առջնորդվելու է օրենքով: «Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանա առաջադրվել մեծամասնական կարգով` նրա որոշումն է», – ավելացրել է Շահգելդյանը:

На парламентских выборах 6 мая коалиционная партия «Оринац еркир» намерена набрать как минимум 10% голосов. Об этом заявил журналистам 24 февраля представитель партии «Оринац еркир» Мгер Шахгельдян. По его словам, на съезде 3 марта партия обнародует свой пропорциональный список, а также имена кандидатов-одномандатников, которых планируется выставить примерно 15 – 20.
«Не хочу делать каких-либо прогнозов, все будет зависеть от воли граждан. Но различные опросы, в том числе проводившиеся нами, свидетельствуют, что партия может набрать не менее 10%», – сказал Шахгельдян.
Напомним, что на парламентских выборах 2007 года «Оринац еркир» набрала 6,8% голосов и получила в парламенте 8 мандатов. По мажоритарным округам партия мандатов не получила.
На вопрос о том, попытается ли «Оринац еркир» каким-то образом провести в парламент депутатов-предпринимателей, Шахгельдян ответил, что при составлении избирательного списка партия будет следовать букве закона. «Если кто-то захочет выставиться по одномандатному округу – его решение», – добавил Шахгельдян.