ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն իր այսօրվա որոշմամբ, 2012 թվականին Երեւանը հռչակվել է համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է ՀՀ մշակութի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, հավելելով, որ Հայաստանի կողմից ծրագրին մասնակցելու փաթեթը ներկայացվել էր կես տարի առաջ, որի վրա շատ երկար աշխատանք էր տարվել:
«Փորձել էինք կատարել ներկայացված բոլոր պահանջները, դրա համար էլ հավակնություն ունեինք, որ մեր մայրաքաղաքն է հռչակվելու համաշխարհային գրքի մայրաքաղաք: Երկար փուլային ընտրություններից հետո, ի վերջո, երկու քաղաքներից, որոնք անցել էին վերջին փուլ, ընտրվել է Երեւանը, որի մասին հայտարարվել է հենց այսօր»,- ասել է նախարարը:
Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանն էլ նշել է, որ շատ ուրախալի եւ ողջունելի է այս իրադարձությունը, քանի որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ընդունվել է Երեւանի քաղաքապետարանի հայտը: «Հատկանշական է, որ 2012-ին լրանում է Հակոբ Մեղապարտի կողմից հրատարակված հայերեն տպագիր առաջին գրքի` «Ուրբաթագրքի» 500-ամյակը, որը, ինչպես տեղյակ եք, հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանձնարարությամբ, պատրաստվում ենք նշել մեծ շուքով: Միջոցառումները պատշաճ անցկացնելու համար ստեղծվել է պետական հանձնաժողով: Սա նաեւ առիթ էր, որ մենք գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի կոչման համար հայտ ներկայացնենք»,- հավելել է նա:
Քաղաքապետի խոսքերով, ամեն տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն եւ Հրատարակիչների, Գրավաճառների եւ Գրադարանավարների երեք միջազգային կազմակերպությունները ընտրում են այն քաղաքը, որը հռչակվում է գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք: Նա ընգծել է, որ ընտրությունը կատարվում է քաղաքապետարանների կողմից ներկայացված հայտերի հիման վրա: «Ընտրության համար հիմք են ծառայում առաջարկված միջոցառումների ծրագրի որակը, բազմազանությունը եւ մի շարք այլ գործոններ»,- հավելել է Բեգլարյանը:
Նշենք, որ գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքի տիտղոսը մինչ այժմ կրել են 11 քաղաքներ` Մադրիդը (2001), Մոնրեալը (2005), Թուրինը (2006), Ամստերդամը (2008), Բեյրութը եւ այլ: «Բուենոս Այրեսը ընտրվել է գրքի համաշխարհային 11-րդ մայրաքաղաք` 2011թ.: Երեւանն այս պատվաբեր տիտղոսը կրելու է 2012 թ-ի ապրիլի 23-ից մինչեւ 2013-ի ապրիլի 22: Ապրիլի 23-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հռչակված է որպես գրքի եւ հեղինակային իրավունքների միջազգային օր:

Сегодня, 3 июля,  ЮНЕСКО опубликовало свое решение, согласно которому в 2012 году Ереван будет провозглашен Всемирной столицей книги. Об этом на встрече с журналистами сообщила министр культуры Армении Асмик Погосян.
По ее словам, пакет участия в программе был представлен Арменией полгода назад. «Мы попытались выполнить все представленные требования и посему была вероятность, что наша столица будет провозглашена всемирной столицей книги. После долгих поэтапных отборов из двух городов, которые прошли в последний этап, был выбран Ереван, о чем ЮНЕСКО объявило сегодня», - сказала министр культуры.
«Это очень радостное и приветствуемое событие», - заявил по этому поводу мэр Еревана Гагик Бегларян, добавив: «Примечательно, что в 2012 году исполняется 500-летие первой печатной книги на армянском языке – «Урбадагирк», изданной основателем армянского книгопечатания Акопом Мегапартом в Венеции. Как вы знаете, по поручению президента Армении Сержа Саргсяна мы готовимся отпраздновать эту дату с большим торжеством. Для подобающей организации мероприятий создана государственная комиссия. Это так же стало поводом для того, чтобы мы представили заявку на звание Всемирной столицы книги»
По словам мэра, ежегодно ЮНЕСКО и три международные организации – Международный союз издателей (МСИ), Международная федерация книготорговцев (МФК) и Международная федерация библиотечных ассоциаций и учреждений (МФБАУ) – проводят отбор городов для участия в конкурсе на звание Всемирной столицы книги.
Мэр Еревана также подчеркнул, что выбор осуществляется на основании заявок, представленных мэриями городов. Он сообщил, что заявка Еревана была представлена в марте. «Основанием для выбора служит качество программы предложенных мероприятий, их разнообразие и ряд других факторов», - сообщил Бегларян.
Отметим, что титул Всемирной столицы книги до сих пор присваивался 11 городам, среди них Мадрид (2001), Монреаль (2005), Турин (2006), Амстердам (2008), Бейрут. Буэнос-Айрес стал одиннадцатым городом, объявленным Всемирной столицей книги.
Решение вступает в силу 23 апреля. Этот день провозглашен ЮНЕСКО Всемирным днем книги и авторского права. Таким образом, столица Армении – Ереван будет носить почетное звание Всемирной столицы книги с 23 апреля 2012 г. по 22 апреля 2013 г.