ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության գործակալության նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը, որը քաղաքական ապաստան է  ստացել Ռուսաստանում, հերքել է ամերիկյան իշխանությունների այն հայտարարությունը, թե իբր ԱԱԳ-ում որպես շարքային ցանցային ադմինիստրատոր է աշխատել։
«Ինձ որպես լրտես են պատրաստել՝ այդ բառի ավանդական իմաստով, այսինքն ես քողարկված ապրել եւ աշխատել եմ արտասահմանում՝ ձեւացնելով, թե կատարում եմ մի աշխատանք, որն իրականում չէի անում եւ անգամ այլ անվամբ էի ներկայանում», — հայտնել է Սնոուդենը ամերիկյան հեռուստաալիքի հետ իր առաջին հարցազրույցում, որից հատվածներ է հրապարակել NBC-ն։
Ըստ Սնոուդենի՝ ինքը տեխնիկական մասնագետ էր եւ ամերիկյան կառավարության ամենաբարձր  աստիճաններում է աշխատել, դասավանդել է հետախուզության ակադեմիայում եւ քողարկված մասնակցել ԱԱԳ-ի եւ ԿՀՎ-ի գործողություններին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Այնպես որ, երբ նրանք ասոմ են, թե ես ստորին օղակի համակարգային ադմինիստրատոր եմ եղել, որ չգիտեմ՝ ինչի մասին եմ խոսում, ապա ես կասեի, որ նրանք բոլորին մոլորեցնում են», — հայտարարել է Սնոուդենը։

Экс-сотрудник Агентства национальной безопасности (АНБ) США Эдвард Сноуден, которому предоставили временное убежище в России, опроверг заявления американских властей о том, что он якобы работал на АНБ как рядовой системный администратор.
«Меня обучили как шпиона в традиционном смысле этого слова, то есть я жил и работал под прикрытием за рубежом — делая вид, что выполняю работу, которую на самом деле не выполнял — и даже представлялся не своим именем», — заявил Сноуден в своем первом интервью американскому телевидению, отрывки из которого в ночь на 28 мая опубликовал телеканал NBC.
По словам Сноудена, он являлся техническим специалистом и работал на американское правительство на самых высоких уровнях, преподавал в академии контрразведки и под прикрытием участвовал в операциях АНБ и ЦРУ, сообщает РИА Новости.
«Так что когда они говорят, что я системный администратор низшего звена, что я не знаю, о чем говорю, то я бы сказал, что они вводят всех в заблуждение», — заявил Сноуден.